Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Bez KPO złoty będzie dużo słabszy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.12.2022 16:42

Bez KPO złoty będzie dużo słabszy

GIEŁDA
Domena publiczna

Brak porozumienia między Polską a Komisją Europejską ws. środków z Krajowego Planu Odbudowy może pogorszyć sytuację złotego na rynku. Według ekspertów, w przyszłym roku złoty może znacznie osłabnąć względem euro.

Obecnie kurs złotego do euro powoli spada. W październiku unijna waluta kosztowała 4,90 zł, zaś teraz - już poniżej 4,70 zł. Tak wynika z informacji portalu Interia.pl.

Wszystko dzięki umacnianiu się euro w stosunku do dolara. Obecnie kosztuje ono 1,06 dol., schodząc o 1 centa od informacji Europejskiego Banku Centralnego o podniesieniu stóp procentowych.

Na takiej sytuacji korzysta złoty. Jednak zapowiedzi nie są do końca optymistyczne jeżeli chodzi o przyszły rok.

Środki z KPO kluczem

Analitycy ING opublikowali raport dotyczący sytuacji ekonomicznej w 2023. Ich zdaniem, prognozy z wyjątkiem długoterminowych są negatywne.

W pierwszej połowie przyszłego roku kurs euro miałby skoczyć powyżej 4,80 zł. W drugiej połowie spodziewa się, że spadnie z powrotem do 4,72 zł.

Według ekonomistów banku ING cytowanych przez Interię, wszystko zależy od zakończenia sprawy środków z KPO. Szanse na porozumienie Polski i Komisji Europejskiej ws. ustawy o Sądzie Najwyższym przed wyborami jesiennymi jest małe.

Jest jeszcze inna opcja

Istnieje jednak furtka pozwalająca na uniknięcie takich efektów. Sytuacja z KPO może nie mieć aż takiego wpływu na złotego jak kurs euro do dolara. To on może nadal być kluczowym elementem oddziałującym na naszą walutę.

Jednak wg źródeł Interii, prognozy oparte na takim scenariuszu są niejednoznaczne. Jedne przewidują powrót kursu euro do 1 dol. z powodu wysokich stóp. Inne natomiast wskazują na długotrwałość tak wysokiego kursu euro do dolara z powodu dobrych danych ekonomicznych z państw Unii.