Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wiadomo co z wakacjami od ZUS. Rząd podał termin
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 22.02.2024 17:43

Wiadomo co z wakacjami od ZUS. Rząd podał termin

List z ZUS
BiznesINFO

Przez dwa miesiące od zmiany rządu, nie były znane konkrety dotyczące wprowadzenia wakacji od ZUS dla przedsiębiorców - do dziś. Resort rozwoju i technologii ujawnił bowiem informacje, kiedy konkretnie należy spodziewać się postępów w pracach nad wdrożeniem tego rozwiązania.

Wdrażanie wakacji od ZUS

Wprowadzenie wakacji od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców było jednym z postulatów, który pojawił się w zeszłorocznej kampanii wyborczej. Ma on dopuszczać możliwość zwolnienia z obowiązku opłacania ZUS przez tę grupę przedsiębiorców w jednym miesiącu w roku.

Jak przypomina serwis money.pl, zwolnienie nie będzie obejmowało składek zdrowotnych. Dodatkowo, te osoby, które prowadzą działalność na rzecz swoich byłych pracodawców, nie będą objęte tym przywilejem ze względu na chęć uniknięcia fali samozatrudnienia.

Upływa termin zapłaty ważnego podatku. Trzeba się pospieszyć

Resort ujawnia szczegóły

Od wyborów parlamentarnych minęły jednak 4 miesiące, zaś od przejęcia władzy przez obecną koalicję rządzącą - połowa tego czasu. Nie podawano w tym czasie żadnych większych konkretnych szczegółów co do tego, kiedy konkretnie wakacje od ZUS miałyby wejść w życie

W przypadku terminu przed końcem roku przewidywano, że ZUS mógłby nie dać rady zweryfikować wszystkich wniosków złożonych przez przedsiębiorców. A to postawiłoby ich w niekorzystnej sytuacji. W końcu jednak Ministerstwo Rozwoju i Technologii ujawniło wstępny harmonogram.

Projekt w marcu

Według wypowiedzi sekretarza stanu resortu Jacka Tomczaka, w tym momencie projekt ustawy jest na etapie konsultacji publicznych. Jako termin przyjęcia ostatecznej wersji projektu przez rząd, tj. po konsultacjach publicznych, wymienia się obecnie marzec. Z kolei Sejm ma zająć się ustawą najpóźniej w kwietniu.

źródło: money.pl

ZOBACZ TAKŻE: Duża firma przeprowadza zwolnienia. Setki osób na bruku