Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Odblokowanie pieniędzy z KPO. Donald Tusk złożył deklarację
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 22.02.2024 21:57

Odblokowanie pieniędzy z KPO. Donald Tusk złożył deklarację

Premier Donald Tusk
Piotr Molecki/East News

Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu zostało przeprowadzone głosowanie w sprawie wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Podczas debaty przed głosowaniem, Donald Tusk niespodziewanie ujawnił szczegóły dotyczące pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Wotum nieufności w Sejmie

W czwartek w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Jak podaje serwis polsatnews.pl, wniosek w tej sprawie złożyli posłowie Zjednoczonej Prawicy. Głównym oskarżeniem kierowanym przez posłów wobec ministra było łamanie przez niego prawa.

Szefa resortu ostatecznie nie udało się odwołać. Głosowanie poprzedziła - jak zwykle przed każdą tego typu decyzją - gorąca debata obecnych na sali posłów.

Dostałeś taki list ze skarbówki? Uważaj, obserwują cię

Premier na mównicy

Głos w debacie zabrał również premier Donald Tusk. W swojej wypowiedzi z mównicy, pochwalił ministra za podejmowane przez niego działania. Niespodziewanie ujawnił również szczegóły dotyczące środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Wszystko wskazuje na to, że jutro, po latach zwłoki, wreszcie usłyszymy z ust przedstawicieli instytucji europejskich, że Polska ma odblokowane środki z KPO

- powiedział premier, dodając, iż jest to zasługa kilkutygodniowej intensywnej pracy ministra Bodnara. Następnie przekazał mu “najniższe ukłony”.

Warunki KPO

Według dotychczasowych doniesień, wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy była przez wiele miesięcy blokowana przez Unię Europejską. Kwota 60 mld euro (w przeliczeniu jest to ok. 260 mld zł) nie została przekazana Polsce z powodu problemów z praworządnością. Do tej pory do Polski trafiło 5 mld euro (21,5 mld zł) z będącego elementem Planu programu RePowerEu.

źródło: polsatnews.pl