Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kradzież prądu jest surowo karana. Co za to grozi?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 25.02.2024 22:06

Kradzież prądu jest surowo karana. Co za to grozi?

przedłużacz, prąd, gniazdko
Pixabay/Bru-nO

Na stronie jaworskiej policji pojawił się komunikat w sprawie nielegalnego podłączenia do instalacji elektrycznej. Funkcjonariusze przypominają, nie tylko o zagrożeniach takiego przedsięwzięcia, ale również o konsekwencjach prawnych. A te powinny odstraszyć potencjalnych śmiałków. Nie zawsze jednak tak jest.

Kradzież prądu w Jaworze

W ostatnim czasie funkcjonariusze wykryli kolejne nielegalne podłączenie się do instalacji elektrycznej. Przypominają, że takie działanie stwarza zagrożenie pożarowe, a także stawia samą osobę odpowiedzialną w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Wiąże się to bowiem z ryzykiem porażenia prądem. Takie działanie ma oczywiście również konsekwencje prawne.

Jeszcze w tym miesiącu policja ostrzegała również przed inną formą kradzieży. Wtedy jednak chodziło o oszustwo z wykorzystaniem kodu BLIK.
 

Nawet 5 tys. złotych kary. Te osoby muszą wymienić dowód osobisty

Co grozi za kradzież prądu?

Jeśli sprawcy takiego wykroczenia nie przejmują się swoim bezpieczeństwem, powinny pamiętać, że przestępstwo to karane jest pozbawieniem wolności do 5 lat. Winny kradzieży będzie musiał również uiścić opłatę za nielegalny pobór energii, a ta waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
 

To bardzo niebezpieczna sytuacja

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze wciąż ujawniają kolejne nielegalne przyłącza prądu w lokalach mieszkalnych. Dotyczy to nie tylko samego miasta, ale całego powiatu jaworskiego. Należy pamiętać, że taka instalacja to również zagrożenie dla wszystkich osób mieszkających w budynku z uwagi na ryzyko pożaru.

źródło: jawor.policja.gov.pl