Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie zapłaciłeś abonamentu RTV? Możesz dostać niższą emeryturę
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 25.02.2024 16:59

Nie zapłaciłeś abonamentu RTV? Możesz dostać niższą emeryturę

telewizor
Pixabay/StockSnap

Poczta Polska od kilku tygodni ostrzega o przeprowadzanych w całej Polsce kontrolach. Nie wszyscy użytkownicy radia i telewizji pamiętali bowiem, by zapłacić abonament RTV. Teraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) będzie pobierać zaległe opłaty. Na celowniku konta bankowe i emerytury.

Kontrole abonamentu RTV

Z każdym dniem o przeprowadzanych przez pracowników Poczty Polskiej kontrolach abonamentu RTV wiemy coraz więcej. Ostatnie intrygujące ogłoszenie spółki zdradziło, w jakich godzinach możemy spodziewać się kontroli. Nasza obecność lub nieobecność w tym czasie nie sprawi jednak, że unikniemy zapłaty należność. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamierza je teraz pobierać nawet ze świadczeń emerytalnych.

Podatek od kota. Wiemy, kto będzie musiał zapłacić

Kiedy KRRiT pobierze pieniądze z konta za zaległy abonament RTV?

Jeśli z jakiegoś powodu nie uiściliśmy opłaty za radio i telewizję, Poczta Polska w pierwszej kolejności wyśle do nas wezwanie do zapłaty. Później będziemy mieć już jednak tylko 7 dni wyrównanie należności. Jeśli wciąż będziemy wstrzymywać się od płatności za abonament RTV, KRRiT może pobrać pieniądze z naszego konta - w przypadku seniorów należność będzie pobierana w ratach ze świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Wezwania do zapłaty mogą spodziewać się przede wszystkim osoby, które już wcześniej opłacały abonament RTV, a także te, które wywiązały się z obowiązku jego zarejestrowania. Również unikanie tego ostatniego będzie wiązało się z konsekwencjami, a na dopełnienie formalności czasu jest niewiele.
 

Ile zapłacimy za abonament RTV?

W przeciwieństwie do kary za jego nieopłacenie - należność plus 30-krotność abonamentu - sama opłata abonamentowa nie jest wysoka. Miesiąc użytkowania radia będzie nas kosztować jedynie 8,70 zł za miesiąc lub 104,40 zł w przypadku opłaty za cały rok. Podobnie w przypadku telewizji (lub telewizji i radia jednocześnie) mamy dwie możliwości zapłaty - co miesiąc, w kwocie 27,30 zł lub raz do roku, w wysokości 327,60 zł.

Warto również pamiętać, że nie wszyscy są zobowiązani do opłacania abonamentu RTV. Grupa osób uprzywilejowanych jest jednak ściśle określona. Niektórzy muszą też złożyć wniosek.

źródło: o2.pl