Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatek od kota. Wiemy, kto będzie musiał zapłacić
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.02.2024 15:33

Podatek od kota. Wiemy, kto będzie musiał zapłacić

Kot
Pixabay/KAVOWO

Konieczność płacenia podatku od psa jest uregulowana w odpowiedniej ustawie. Jeśli chodzi o opłatę za kota, to nie ma o niej mowy w przepisach, ale właściciele i tak muszą ją uiścić. Za niedopilnowanie tego obowiązku grożą wysokie kary finansowe.

Właściciele kotów też muszą płacić podatek za swojego pupila

Kwestia opłaty podatku od psa jest określona w Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jeśli chodzi o podatek od kota, to nie jest on uregulowany taką ustawą, ale i tak jest obowiązkowy dla niektórych właścicieli. Wynika on z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, według którego kot jest traktowany jako przedmiot, a zakup zwierzęcia wymaga uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zobacz także: Kiedy przejść na emeryturę w 2024? Ten termin będzie najlepszy

Znów padła szóstka w Lotto. Znamy wyniki ostatniego losowania

Ile wynosi podatek od kota?

Warto mieć na uwadze, że nie we wszystkich przypadkach trzeba będzie zapłacić podatek od kota. Jest on obowiązkowy tylko dla tych właścicieli, którzy kupili zwierzę za więcej niż 1000 złotych. Wysokość opłaty nie zawsze będzie taka sama, bowiem wynosi 2 proc. wartości kota. Przykładowo, jeśli cena za zwierzę była na poziomie 1000 zł, to zapłacimy 20 zł podatku. W tym celu powinniśmy wypełnić deklarację podatkową PCC-3, a następnie dostarczyć dokument do urzędu skarbowego.

Nie dopilnujesz tego obowiązku i zapłacisz wysoką karę

Należy pamiętać, że na zapłatę podatku od kota mamy 14 dni od momentu zakupu zwierzęcia. Dopilnowanie tego obowiązku jest niezwykle istotne, bo za brak opłaty grozi kara finansowa w wysokości od 424 zł do nawet 84,8 tys. zł.

W niektórych przypadkach Polacy są zwolnieni z konieczności uregulowania podatku od kota. Chodzi tu dokładnie o właścicieli, którzy otrzymali zwierzę w ramach darowizny, adoptowali je ze schroniska lub przygarnęli z ulicy. Obowiązek omija też osoby, które otrzymały od sprzedawcy fakturę VAT.