Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od 1 marca wzrośnie ważne świadczenie. Niektórzy mogą dostać niemal 4 tys. zł
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 27.02.2024 14:00

Od 1 marca wzrośnie ważne świadczenie. Niektórzy mogą dostać niemal 4 tys. zł

pieniądze
Iberion (materiały własne)

Świadczenie wspierające przyznawane jest osobom z niepełnosprawnościami. Kwota ma przede wszystkim pomagać w trudach życia codziennego wszystkim pobierającym to świadczenie. Ile dokładnie wynosi i kto może się o nie ubiegać? Od 1 marca 2024 roku, w związku z waloryzacją kwota wzrośnie.

Czym jest świadczenie wspierające?

Świadczenie wspierające weszło w życie 1 stycznia 2024 roku. Jest to swego rodzaju pomoc i wsparcie dla najbardziej potrzebujących osób z niepełnosprawnościami. Świadczenie ma pokryć wydatki związane ze szczególnymi potrzebami życiowymi wszystkich uprawnionych do jego pobierania i co ważne, przysługuje bez względu na dochód. Ponadto kwota jest zwolniona z podatku dochodowego.

Aby otrzymać świadczenie wspierające, należy złożyć wniosek do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, który wyda odpowiednią decyzję o poziomie potrzeby wsparcia. Wówczas należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia do ZUS.

Kontrolerzy odwiedzą Polaków. Mija termin opłacenia abonamentu RTV

Kto może się ubiegać o świadczenie wspierające?

Świadczenie wspierające przyznawane jest osobom z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat, mieszkają w Polsce, są obywatelami Polski, krajów UE, lub EFTA bądź przebywają w Polsce i mają dostęp od rynku pracy. Wymagane jest także wspomniana decyzja WZON o ustalonym poziomie potrzeby wsparcia.

ZOBACZ: Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Wszyscy na tym skorzystają

Świadczenie wspierające przyznawane jest według harmonogramu. Od 1 stycznia 2024 roku wsparcie otrzymują osoby z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 87 do 100 pkt. Od 1 stycznia 2025 roku świadczenie będzie przyznawane osobom z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 78 do 86 pkt, a od 1 stycznia 2026 roku świadczenie będzie przyznawane osobom z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia w przedziale od 70 do 77 pkt. 

Ile wynosi świadczenie wspierające?

Kwota świadczenia wspierającego, jaką można otrzymać, uzależniona jest od ustalenia poziomu potrzeby wsparcia. Świadczeni wypłacane jest co miesiąc w wysokości:

  • 220% renty socjalnej w przypadku ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia od 95 do 100 pkt;
  • 180% renty socjalnej w przypadku ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia od 90 do 94 pkt;
  • 120% renty socjalnej w przypadku ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia od 85 do 89 pkt;
  • 80% renty socjalnej w przypadku ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia od 80 do 84 pkt;
  • 60% renty socjalnej w przypadku ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia od 75 do 79 pkt;
  • 40% renty socjalnej w przypadku ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia od 70 do 74 pkt.

ZOBACZ: Zmiany w ulgach podatkowych. Polacy skorzystają jeszcze bardziej

Wysokość ustalana jest także w zależności od renty socjalnej. Od 1 marca 2024 roku, w związku z waloryzacją kwota zostanie podniesiona do 1780,96 zł, co oznacza, że osoby z najwyższym poziomem świadczenia wspierającego wynoszący 220% renty socjalnej mogą liczyć nawet na 3918,11 zł.