Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 2760 zł dodatku do emerytury. Przysługuje tylko nielicznym
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 28.02.2024 11:10

Nawet 2760 zł dodatku do emerytury. Przysługuje tylko nielicznym

gotówka
Iberion (materiały własne)

Część emerytów może liczyć na 230 zł miesięcznego dodatku do pobieranej emerytury, co w skali roku przekłada się na świadczenie wyższe o 2760 zł. Co ważne, kwota wypłacana jest dożywotnio, a pierwsze przelewy trafiły już do beneficjentów. Zdradzamy kto i na jakich warunkach może skorzystać z tego dodatku.

Świadczenie ratownicze. Nie wszyscy o nim wiedzą

Świadczenie ratownicze, to dodatek do emerytury, który wypłacany jest co miesiąc w wysokości 230 zł. Warto jednak zaznaczyć, że tylko część uprawnionych emerytów może z niego skorzystać. Świadczenie trafia do dwóch grup zawodowych, a pierwsze przelewy na konta seniorów trafiły w grudniu 2021 roku.

Wypłatą świadczenia ratowniczego zajmuje się Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Co warte podkreślenia, dodatek wypłacany jest dożywotnio, bez względu na wysokość zasadniczej emerytury. Komu przysługuje?

ZUS wydał ważny komunikat do seniorów. Chodzi o podwyżki emerytur

Świadczenie ratownicze. Przysługuje tym grupom

Świadczenie ratownicze przysługuje wyłącznie ratownikom górskim i strażakom ochotnikom. Aby wnioskować o ten dodatek, należy udokumentować swoją działalność stażem pracy - mężczyźni 25 lat stażu, kobiety 20 lat stażu pracy.

ZOBACZ: 700 zł więcej do emerytury. Otrzyma tylko jeden rocznik

Jak czytamy na stronie rządowej, "przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP". Do przyznania świadczenia ratowniczego konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia podpisanego przez 3 osoby.

Znajdź 3 świadków, którzy poświadczą Twoje czynne uczestnictwo w działaniach ratowniczych. Jednym z trzech świadków musi być osoba, która pełniła funkcję publiczną lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej - czytamy.

Świadczenie ratownicze. Gdzie złożyć wniosek o dodatek do emerytury?

Aby złożyć wniosek o świadczenie ratownicze, zgłaszamy się do Komendanta Powiatowego lub Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Wypłatą świadczenia nie zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

ZOBACZ: ZUS zawiesi wypłaty emerytury. Wiemy, kto nie otrzyma świadczenia

Wypłata świadczenia następuje do 15. dnia każdego miesiąca, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie ratownicze.