Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura wyższa nawet o 20 procent, korzysta coraz więcej seniorów. Jest ważny warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 26.02.2024 14:33

Emerytura wyższa nawet o 20 procent, korzysta coraz więcej seniorów. Jest ważny warunek

Seniorzy, pieniądze
Pixabay/jhenning/Iberion

Polacy po osiągnięciu odpowiedniego wieku są uprawnieni do przejścia na emeryturę. Jak się jednak okazuje, coraz więcej osób zwleka z odejściem z pracy. Jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, które zapewni seniorom sporo wyższe świadczenie i inne dodatkowe korzyści.

Seniorzy mogą wiele zyskać

Powszechny wiek uprawniający do przejścia na emeryturę w Polsce wynosi 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet. Seniorzy, którzy go osiągną mogą zrezygnować z dalszej pracy i pobierać comiesięczne wypłaty świadczenia. 

Mogą również pracować dalej, co sprawi, że kwota ich emerytury pójdzie w górę. Należy jednak zwrócić uwagę, że w tym wypadku możemy ponieść straty związane z brakiem wypłaty trzynastej i czternastej emerytury.

Sposób na podwyższenie emerytury. Trzeba spełnić kluczowe warunki

Pracujący seniorzy mogą liczyć na dodatkowe ulgi

Kontynuowanie pracy może przynieść seniorom rozmaite korzyści, nie tylko w postaci wyższej emerytury. 

Dalsza praca jest dla rodzimych seniorów opłacalna, ponieważ jeden rok późniejsza emerytura w praktyce oznacza kwotę przyznanego świadczenia o 10, a nawet 20 procent wyższą. 

Osoby aktywne zawodowo, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny mogą skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej. Na zarobki seniorów ogromny wpływ będzie miało zwolnienie z podatku dochodowego do 85 000 złotych. Jest to więc kolejna korzyść wynikająca z podjęcia decyzji o kontynuowaniu pracy.

Zobacz także: Dodatkowe pieniądze tuż przed emeryturą. Wystarczy złożyć wniosek

Działalność nierejestrowana a emerytura

Emeryci mogą rozliczać niektóre usługi jako nierejestrowaną działalność wykonywaną osobiście. Chodzi tu między innymi o korepetycje czy też wykonywanie rękodzieła. Takie drobne działania nie będą wymagały od seniorów zarejestrowania firmy, ani wpisu do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że przychody z tego typu usług są określone limitami. Do czerwca tego roku próg ten wynosi 3181,50 złotych, a od lipca bieżącego roku będzie to 3225 złotych.