Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dobra wiadomość dla dorabiających emerytów. Od marca sporo zyskają
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 28.02.2024 14:16

Dobra wiadomość dla dorabiających emerytów. Od marca sporo zyskają

emerytka
Marek BAZAK/East News

Od 1 marca zmienią się limity dla wszystkich seniorów, którzy dorabiają do emerytury. Świadczeniobiorcy będą mogli dorobić do swoich emerytur nawet o 240 zł więcej. Zmieniają się graniczne kwoty przychodu dla pracujących, którzy nie ukończyli wieku emerytalnego. W związku z wprowadzonymi zmianami emeryci będą mogli dorobić niemal 10 tys. zł.

Dobra wiadomość dla seniorów. Mogą dorobić więcej

Od 1 marca limity dorabiania do świadczeń będą wyższe. Wszyscy wcześniejsi emeryci i renciści będą mogli zarabiać o ponad 240 zł więcej i nie stracą prawa do świadczeń, ani nie spowoduje to zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty.

Od marca 2024 r. do maja 2024 r. dolna kwota bezpiecznego dorabiania wyniesie 5278,30 zł brutto - przekazał rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski. 

Nawet 2760 zł dodatku do emerytury. Przysługuje tylko nielicznym

Seniorzy będą mogli dorobić więcej

W związku z wprowadzonymi od marca zmianami wcześniejsi emeryci i renciści mogą zarobić prawie 10 000 zł i nie stracą prawa do świadczenia. 

Żeby Zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód przez najbliższe trzy miesiące, począwszy od marca, nie powinien być wyższy niż 9802,50 zł brutto - poinformował rzecznik ZUS. 

ZOBACZ: Masz niedopłatę podatku PIT? Polacy muszą uważać na ważny termin

Seniorzy muszą jednak pilnować wysokości swoich zarobków. Jeśli ich wynagrodzenie przekroczy ustalony górny limit, wówczas ZUS może ograniczyć wypłatę świadczeń lub je zawiesić.

Limity aktualizowane są co trzy miesiące i zależą od średniej płacy w sektorze gospodarki. Jeśli ta w danym kwartale wzrośnie, to seniorzy będą mogli dorobić więcej. Jeśli zmaleje - wówczas także oznacza to mniejsze limity dla dorabiających do emerytury.

ZUS informuje. Ważne zmiany od marca

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą dorabiać bez limitów i nie obawiać się żadnych konsekwencji ze strony ZUS.

ZOBACZ: Emerytura minimalna 2024. Ile wyniesie i kto może ją uzyskać?

Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku na łamach portalu prawo.pl