Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Dodatkowe 5 dni urlopu do wykorzystania. Polacy będą zachwyceni
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.02.2024 21:10

Dodatkowe 5 dni urlopu do wykorzystania. Polacy będą zachwyceni

Praca przy laptopie
Pixabay/StartupStockPhotos

Okazuje się, że wielu Polaków ma możliwość wykorzystania dodatkowego urlopu. Wszystko to za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy, która wprowadziła aż 5 dni wolnych, z których mogą skorzystać pracownicy. Przedstawiamy szczegóły. 

Ważna nowelizacja Kodeksy pracy

W kwietniu ubiegłego roku w Kodeksie pracy zaszły spore zmiany. Mają one związek z unijną dyrektywą “work life balance”, której założeniem jest zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Jak się okazuje, wciąż niewiele osób wie, że modyfikacje Kodeksy pracy wprowadziły kilka dodatkowych dni urlopu, z którego pracownicy mogą skorzystać. Jest to aż 7 dni w skali roku, z czego 2 z nich to urlop z powodu działania siły wyższej, a pozostałe 5 to urlop opiekuńczy.

700 zł więcej do emerytury. Otrzyma tylko jeden rocznik

Pracownicy będą zachwyceni. Chodzi o dodatkowy urlop

Urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni przysługuje pracownikowi w celu zapewnienia opieki członkowi rodziny lub osobie, która mieszka w tym samym gospodarstwie domowym. Wolne należy się wtedy, gdy taka osoba potrzebuje naszego wsparcia z poważnych względów medycznych. Należy mieć na uwadze to, że za dni wolne w ramach urlopu opiekuńczego Polakom nie zostanie wypłacone wynagrodzenie.

Zobacz także: Od 1 marca wzrośnie ważne świadczenie. Niektórzy mogą dostać niemal 4 tys. zł

5 dni urlopu do wykorzystania. Wystarczy złożyć wniosek

Warto pamiętać, że jeśli pracownik korzysta z takich dni wolnych, to pracodawca ma prawo poprosić go o przedstawienie stosownej dokumentacji medycznej w celu uzasadnienia nieobecności. 

W celu wzięcia urlopu opiekuńczego konieczne będzie złożenie wniosku. Należy zrobić to w formie papierowej lub też elektronicznej, co najmniej 1 dzień przed jego rozpoczęciem. Powinniśmy podać dane osoby, którą będziemy się opiekować i podkreślić, dlaczego potrzebuje ona naszego wsparcia.