Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Koniec zmiany czasu? Komisja Europejska podała ważną datę
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 26.02.2024 18:35

Koniec zmiany czasu? Komisja Europejska podała ważną datę

budzik, zegar, czas
Pixabay/congerdesign

Już niedługo czeka nas kolejna zmiana czasu. Komisja Europejska zdradza, czy to już ostatni raz, kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Sprawdziliśmy, jakie prawa przysługują pracownikom, którzy w tym dniu będą pracować godzinę dłużej.

Zmiana czasu a prawa pracowników

Ostatnie miesiące to prawdziwa lawina zmian dla pracowników i pracodawców. Wśród nich m.in. propozycja wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Z okazji każdej takiej rewolucji warto sprawdzić, jak odnosi się ona do obecnych przepisów. A skoro przed nami ostatni miesiąc czasu zimowego, postanowiliśmy ustalić, czego mogą spodziewać się pracownicy, którzy w nocy z 30 na 31 marca będą pracować godzinę dłużej. W niektórych przypadkach zmiana czasu może oznaczać przekroczenie dobowej normy czasu pracy.

Ostatni moment na opłatę BDO. Później posypią się olbrzymie kary

Zmiana czasu 2024. Pracodawca musi o tym pamiętać

Nocne zmiany od zawsze rządzą się swoimi prawami. Przede wszystkim pracownikom przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Wynagrodzenie w zwiększonej wysokości przysługuje również z tytułu nadgodzin. W przypadku pracy w nocy, w której przestawiamy zegarki z powodu zmiany czasu, oba te przypadki będą się sumować.

Przede wszystkim pracownik powinien wówczas otrzymać wynagrodzenie za dodatkową godzinę pracy, które powinno równać się tradycyjnej stawce z dodatkiem 50% lub 100%, zależnie od przedziału czasowego dla pory nocnej u danego pracodawcy, a także średniotygodniowej normy czasu pracy. Nadgodziny mogą zostać również wynagrodzone w ramach ”zwrotu” czasu wolnego. Pracodawca może się zdecydować na wybór jednego rozwiązania — oznacza to, że pracownik otrzyma albo wyższe wynagrodzenie, albo dodatkowy czas wolny za dodatkową godzinę przepracowaną w związku ze zmianą czasu. Wysokość dodatku reguluje natomiast art. 151 (8) par. 1 Kodeksu Pracy:

§ 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. 
 

Kiedy koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska wyjaśnia

W ostatnich latach średnio co pół roku słyszało się o tym, że to już ostatnia zmiana czasu. A więc: czy marcowe przestawianie zegarków będzie już tym ostatnim?

Niestety, Komisja Europejska tłumaczy, że zmiana czasu utrzyma się jeszcze przez kilka lat. Prace nad zniesieniem podziału na czas letni i zimowy mają wrócić dopiero w 2026 roku. Oznacza to, że czas przestawimy nie tylko w marcu, ale również w październiku, a potem znów w 2025 roku. Kto wie, może Komisja Europejska była za bardzo zaangażowana w pomoc dla Poczty Polskiej?

źródło: pit.pl