Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca 1269 zł na wniosek. Trzeba jednak spełnić warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.02.2024 08:33

ZUS wypłaca 1269 zł na wniosek. Trzeba jednak spełnić warunki

List z ZUS-u, pieniądze
Iberion

Wielu Polaków może liczyć na wsparcie finansowe w postaci świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z nich jest odszkodowanie za wypadek przy pracy. Poszkodowany będzie musiał spełnić odpowiednie warunki oraz złożyć wniosek. Przedstawiamy szczegóły. 

ZUS wypłaci odszkodowanie za wypadek przy pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele różnych świadczeń finansowych. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć między innymi osoby, które miały wypadek przy pracy. ZUS przyznaje środki w oparciu o procent uszczerbku na zdrowiu, który jest określany przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską. Co ważne, takie orzeczenie może zostać wydane dopiero po zakończonej rehabilitacji. 

Zobacz także: Ponad 130 tys. na remont. Trzeba spełnić jeden warunek

Będzie nowy podatek? Jest zapowiedź Ministerstwa Finansów

Aby otrzymać pieniądze z ZUS, należy złożyć wniosek i szereg dokumentów

Jeśli chodzi o wysokość odszkodowania za wypadek przy pracy, to ZUS wypłaca 1269 złotych za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. W ostatnich miesiącach przeciętna kwota była na poziomie 8391 złotych. Już od 1 kwietnia 2024 r. będzie obowiązywała nowa stawka świadczenia. 

Aby otrzymać pieniądze w ramach odszkodowania, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku, a także dokumentów, takich jak: protokół powypadkowy oraz druk OL-9, który powinien zostać wystawiony przez zakład pracy i wypełniony przez lekarza. 

Tym osobom ZUS nie wypłaci odszkodowania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 14 dni podejmie decyzję w sprawie odszkodowania. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to pieniądze powinny trafić do beneficjenta w ciągu 30 dni.  

Należy wspomnieć, że są dwa przypadki, w których ZUS nie wypłaci wsparcia finansowego po wypadku przy pracy. Chodzi tu o wypadki, których przyczyną było umyślne niezastosowanie się do przepisów BHP lub doszło do nich wskutek rażącego niedbalstwa. Odszkodowania nie dostaną także osoby, które w momencie wypadku były pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych.