Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe opłaty w szpitalu. Wiadomo, za co trzeba zapłacić
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.03.2024 10:17

Dodatkowe opłaty w szpitalu. Wiadomo, za co trzeba zapłacić

Szpital, pieniądze
Pixabay/1662222, Iberion

Pobyt w polskim szpitalu w teorii jest darmowy. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość jest nieco inna, a pacjenci często spotykają się z tym, że muszą ponieść dodatkowe opłaty. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że szpitale mają całe listy usług, które nie są darmowe. Za co konkretnie trzeba zapłacić podczas pobytu w szpitalu?

Pobyt w polskim szpitalu nie jest całkowicie darmowy

Założenie polskiego systemu zdrowia jest takie, że pacjenci mogą korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej sfinansowaną ze środków publicznych. Mogłoby się więc wydawać, że pobyt w szpitalu nie będzie wiązał się z żadnymi opłatami. Nic bardziej mylnego. Jest bowiem naprawdę wiele dodatkowych usług, z których można skorzystać tylko i wyłącznie po wpłaceniu odpowiedniej kwoty

Zobacz także: Nie płacisz abonamentu RTV? Skarbówka sama ściągnie zaległą opłatę

Ceny prądu pójdą w górę już od lipca. Znamy kwoty

Wiadomo, za co pacjenci muszą płacić podczas pobytu w szpitalu

Jak zauważa portal “Strefa Biznesu”, jedną z najpowszechniejszych usług w polskich szpitalach, za które trzeba dodatkowo zapłacić ,jest korzystanie z telewizora w sali. Wiele placówek pobiera także opłatę za skorzystanie z szatni czy też przebywanie na jednoosobowej sali. Niektóre szpitale pobierają także opłatę za korzystanie z sieci internetowej. NFZ nie pokryje również kosztów dojazdu do placówki, ani opłat parkingowych.

Potężna lista dodatkowych opłat w szpitalu

Co więcej, niektóre leki i znieczulenia nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc konieczne będzie pokrycie tych kosztów z własnej kieszeni. Szpitalny bufet oraz automaty z przekąskami również są dodatkowo płatne. 

Należy mieć na uwadze to, że każdy szpital posiada swój własny regulamin, więc zasady związane z płatnościami mogą różnić się w zależności od placówki. Przykładowo, w niektórych miejscach oglądanie telewizji nie musi wiązać się z koniecznością zapłaty.