Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > W ten sposób podniesiesz swoją emeryturę. ZUS czeka na jeden dokument
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.02.2024 09:33

W ten sposób podniesiesz swoją emeryturę. ZUS czeka na jeden dokument

Seniorzy
Pixabay/jhenning

Wielu seniorów w Polsce otrzymuje groszowe świadczenia emerytalne. Jak się okazuje, istnieje możliwość podwyższenia swoich wypłat i jest to banalnie proste. Wystarczy, że ZUS otrzyma dokumenty, na podstawie których przeprowadzi ponowne przeliczenie emerytur. Przedstawiamy szczegóły.

Seniorzy mogą podwyższyć swoją emeryturę

Problem groszowych emerytur w Polsce jest bardzo powszechny. Coraz więcej seniorów otrzymuje świadczenia niższe od emerytury minimalnej. W związku z tym, możliwość podwyższenia comiesięcznych wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z pewnością ucieszy niejednego emeryta. Wiele osób może sporo skorzystać, jeśli złożą wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia. Jak się okazuje, potrzebny jest do tego tylko odpowiedni dokument. 

Zobacz także: Ważny termin w sprawie rozliczenia PIT. Nawet 56 tys. zł kary

Będzie nowy podatek? Jest zapowiedź Ministerstwa Finansów

Wyższa emerytura gwarantowana. ZUS czeka na jeden dokument

Seniorzy mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że należy im się wyższe świadczenie. Dotyczy to przede wszystkim osób, które pracowały jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Ma to związek z reformą przeprowadzoną w 1999 roku, która zrobiła niemałe zamieszanie w systemie. Ponowne przeliczenie emerytury będzie możliwe dzięki dostarczeniu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadectwa pracy, które nie zostało złożone podczas ubiegania się o emeryturę. 

Gdzie znaleźć dokument, który podwyższy emeryturę?

Może zdarzyć się tak, że senior nie posiada wymaganego do ponownego przeliczenia emerytury świadectwa pracy. W takiej sytuacji należy przede wszystkim sprawdzić, czy dana firma jeszcze istnieje. Jeśli podmiot wciąż działa, to dokument znajdziemy w jego archiwum. Co w przypadku nieistniejącego już zakładu pracy?

Likwidowane lub przekształcone zakłady pracy miały najczęściej swoich następców prawnych i to te podmioty powinny przejąć archiwalne dokumenty - tłumaczy rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.