Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będzie nowy podatek? Jest zapowiedź Ministerstwa Finansów
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 28.02.2024 20:17

Będzie nowy podatek? Jest zapowiedź Ministerstwa Finansów

pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Ministerstwo Finansów pracuje już nad projektem nowego podatku. Tym razem chodzi o globalny podatek minimalny. Czego będzie dotyczyć? Kto go zapłaci? Sprawdzamy szczegóły zapowiedzi resortu.

Rząd zapowiada nowy podatek

Jeśli na coś Polacy nie mogą narzekać, to na brak podatków. Mamy takie cuda jak podatek od kota, a już wkrótce ma zostać wprowadzony nowy podatek węglowy. Ministerstwo Finansów zapowiedziało również wprowadzenie ”systemu globalnego podatku minimalnego”. Projekt, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w poniedziałek, miałby zostać przyjęty w trzecim kwartale 2024 roku.
 

Od 1 marca wzrośnie ważne świadczenie. Niektórzy mogą dostać niemal 4 tys. zł

Co obejmie nowy podatek?

Globalny podatek minimalny, jak wynika z opisu projektu, ma objąć te jednostki, które wchodzą w skład grup krajowych i międzynarodowych. Nowe przepisy mają implementować do prawa krajowego przepisy dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej. Działanie to ma zapobiegać erozji podstawy opodatkowania, poprzez opodatkowanie największych przedsiębiorstw.
 

15% albo nowy podatek

Wprowadzenie globalnego podatku minimalnego oznacza, że wielkie przedsiębiorstwa będą musiały opłacić podatek w wysokości 15%. W przeciwnym razie, jeśli efektywny poziom opodatkowania nie zostanie osiągnięty, nałożony zostanie podatek wyrównawczy, zależny od grupy międzynarodowej. Projekt obejmuje globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy, a także podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków.

źródło: radio ZET