Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ponad 130 tys. na remont. Trzeba spełnić jeden warunek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 28.02.2024 17:10

Ponad 130 tys. na remont. Trzeba spełnić jeden warunek

pieniądze
Pixabay/_Alicja_

Ile kosztuje remont? Niezależnie od tego, co zamierzamy naprawić bądź wymienić, zawsze będzie to niemała kwota. Dlatego dobra wiadomość jest taka, że na remont i termomodernizację lokalu można dostać nawet 136 tysięcy złotych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trzeba spełnić tylko jeden warunek.

Dotacje z programu Czyste Powietrze

W tym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza przekazać w ręce Polaków aż 5,4 miliarda złotych dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Osoby ubiegające się o dofinansowanie remontu, mogą liczyć nawet na 136,2 tys. zł, a warunki nie są trudne do spełnienia.

Co ważne, środki umożliwią nam bardzo szeroki zakres prac remontowych. Pieniądze z dofinansowania przeznaczyć możemy na modernizację instalacji grzewczej, ocieplenie budynku, wymianę drzwi i okien, wymianę nieefektywnego źródła ciepła, czyli tzw. kopciucha na bardziej efektywne i ekologiczne, czy zakup rekuperacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Fundusz przewidział również dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej.
 

Od 1 marca wzrośnie ważne świadczenie. Niektórzy mogą dostać niemal 4 tys. zł

Liczysz na dofinansowanie? Musisz przeprowadzić audyt

Osoby zainteresowane dofinansowaniem powinny złożyć wniosek do wojewódzkiego FOŚiGW. Należy pamiętać, że o przyznanie środków ubiegać się mogą się jedynie właściciele i współwłaściciele domów mieszkalnych, a także lokali wydzielonych w budynkach jednorodzinnych.

Wniosek można złożyć drogą tradycyjną, w formie papierowej lub elektronicznej przez Portal Beneficjenta. Jeśli jednak zdecydujemy się na to drugie rozwiązanie, musimy pamiętać o wydrukowaniu wniosku i dostarczeniu go do placówki odpowiedniej dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Zanim jednak otrzymamy pieniądze, konieczne będzie przeprowadzenie audytu - i to w każdym przypadku, niezależnie od kwoty, o jaką się ubiegamy. Na szczęście również na niego można otrzymać dofinansowanie w wysokości 1,2 tys. zł. Beneficjenci mogą skorzystać również z dopłat z programu Moja Woda, w ramach dofinansowania przydomowych zbiorników wodnych. W tym drugim przypadku na złożenie wniosku zostało jednak niewiele czasu.
 

Nawet 136,2 tysiąca złotych na remont

Wnioskodawców zainteresować może wiadomość, że połowę przyznanego dofinansowania możemy otrzymać jeszcze przed remontem. W tym wypadku jednak będziemy zobowiązani do przeprowadzenia termomodernizacji w terminie do 18 miesięcy od daty złożenia wniosku.

A na jaką kwotę można liczyć? To już zależy od poziomu osiąganych dochodów. Roczne dochody gospodarstwa domowego nie mogą przekraczać progu 135 tysięcy złotych. Jeśli spełnimy warunek kryterium dochodowego, możemy liczyć na od 41 do 66 tys. zł dofinansowania w ramach poziomu podstawowego. Na poziomie podwyższonym — dla osób, których dochód nie przekracza 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 2651 zł w jednoosobowym — będzie to już od 47 do 99 tys. zł.

Największe dofinansowanie przysługuje rzecz jasna osobom o najniższych dochodach. Do 136,2 tys. zł mogą otrzymać jednoosobowe gospodarstwa domowe zarabiające do 1526 zł oraz wieloosobowe, których dochód nie przekracza 1090 zł na osobę.

Osoby ubiegające się o dofinansowanie w zwiększonej kwocie powinny pamiętać również o dostarczeniu zaświadczenia o dochodach z MOPS lub GOPS.

źródło: interia biznes