Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Montujesz fotowoltaikę? Możesz otrzymać dofinansowanie, są warunki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.02.2024 15:36

Montujesz fotowoltaikę? Możesz otrzymać dofinansowanie, są warunki

Fotowoltaika
Marek BAZAK/East News

Popularność instalacji fotowoltaicznych w Polsce cały czas rośnie. Nic dziwnego - można przecież dostać na ten cel spore dofinansowanie, a nawet ulgi podatkowe. Konieczne jest jednak spełnienie odpowiednich warunków, aby korzystać z przywilejów.

Inwestycje w fotowoltaikę

Nietrudno zauważyć, że w Polsce cały czas wzrasta popularność instalacji fotowoltaicznych. Z jednej strony oczywisty jest fakt, że energia ze słońca całkowicie eliminuje konieczność poboru prądu od dostawcy, z drugiej zaś - pozwala na sprzedawanie nadmiaru energii i tym samym zarabianie niezłej sumy pieniędzy.

Sama instalacja jest droga, lecz - jak podaje serwis superbiz.se.pl - możliwe jest uzyskanie dofinansowania, które obniży koszty ponoszone przez daną osobę. Dodatkowo, można także skorzystać z innych przywilejów, które zdecydowanie zwiększają opłacalność tego typu inwestycji.

Rusza nowy program rządowy. Można dostać prawie 50 tys. zł

Dotacje na instalacje

Pieniądze na montaż fotowoltaiki można zdobyć w ramach programu Czyste powietrze. Nie jest to jednak jedyny, czy też “główny” jego element - obejmuje on bowiem wszystkie inwestycje, które mają na celu poprawę wydajności energetycznej domu.

W przypadku tego konkretnego programu obowiązują dwie kategorie dofinansowania projektów. Jeżeli dochód danej osoby nie przekracza 135 tys. zł w skali roku, może ona liczyć na podstawowy wymiar dotacji. Wyższe kwoty są możliwe, jeżeli w danym gospodarstwie jednoosobowym dochód miesięczny na osobę wynosi do 2651 zł lub 1894 zł w przypadku pozostałych gospodarstw.

Jest również ulga

Jeżeli właściciel domu musiał dołożyć pewną kwotę do kosztów instalacji, to może ją odliczyć od podatku. Umożliwia to bowiem ulga termomodernizacyjna, która jednak zobowiązuje właściciela do zrealizowania inwestycji w ciągu 3 lat. W przypadku samodzielnego rozliczenia podatku, można odliczyć 53 tys. zł; rozliczenie z małżonkiem ten limit podwaja.

źródło: superbiz.se.pl

ZOBACZ TAKŻE: 1300 złotych miesięcznie dla każdego. Co dalej ze świadczeniem?