W Polsce jest coraz więcej firm, które wykorzystując rosnącą popularność OZE naciągają, a wręcz oszukują swoich klientów – ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak się okazuje, nasycone różnymi haczykami i pułapkami umowy powoli zaczynają być prawdziwą plagą. Jakby tego było mało, zaledwie kilka procent sprowadzanych do Polski produktów może faktycznie nadawać się do użytku. Na co trzeba uważać?
Dopiero od tego roku regulatorzy wprowadzili w programach dopłat mechanizmy zabezpieczeń przed niebezpieczeństwami czyhającymi na konsumentów na rynku OZE. Chodzi m.in. o uruchomienie tzw. zielonej listy, gdzie znajdują się certyfikowane pompy ciepła, które na wyłączność otrzymają dopłaty. Teraz nad problemem pochyla się UOKiK.
Tylko w ciągu ostatniego tygodnia w całej Polsce doszło do co najmniej kilku pożarów spowodowanych fotowoltaiką. Nic dziwnego, że pojawiają się wątpliwości co do bezpieczeństwa takiego sposobu pozyskiwania energii oraz poszukiwane są przyczyny. Badana jest też trwałość PV. Państwowa Straż Pożarna wyjaśnia, czy jest się czego obawiać.
Gorzki sukces programu szóstej odsłony programu Mój Prąd. Z jednej strony cieszy, że zainteresowanie jest duże, z drugiej warto się zastanowić, czy po prostu nie został na jego realizację wygospodarowany zbyt mały budżet. Dofinansowania spotkały się z taką popularnością, że wyczerpano już więcej niż pół całości przewidzianych środków.
Mój prąd 6.0 to wyjątkowo popularny program dofinansowań do instalacji Odnawialnych Źródeł Energii. Jego popularność jest tak duża, że zaledwie tydzień po uruchomieniu może się skończyć przyjmowanie kolejnych wniosków o dopłaty. Wszystko wskazuje bowiem na to, że lada chwila skończą się przeznaczone na dofinansowania środki.
Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przewiduje on ułatwienia dla osób, które dopiero planują instalację paneli słonecznych na swoich budynkach oraz oszczędności dla tych, którzy takie instalacje już posiadają. Proponowane zmiany pozwolą im zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie.
Od dziś, 2 września, można już składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Jest to już szósta jego odsłona, co było okazją do wprowadzenia ważnych zmian, które mają przełożyć się na sprawniejszą modernizację polskiego miksu elektrycznego. Znamy już wszystkie szczegóły, wytyczne oraz termin zakończenia naboru wniosków.
Polska branża fotowoltaiczna z niepokojem śledzi najnowsze informacje dotyczące planów Ministerstwa Finansów, które rozważa wprowadzenie nowych regulacji podatkowych dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Choć resort uspokaja, że na razie nie planuje wprowadzenia dodatkowych obciążeń, to niejasności wokół tematu budzą obawy wśród inwestorów i użytkowników zielonej energii. Co dokładnie zapowiedziało ministerstwo i jakie mogą być skutki wprowadzenia ewentualnych zmian?
W ostatnim czasie prosumenci zgłaszali zastrzeżenia do nowelizacji ustawy podatkowej wywołane brakiem wskazania w projekcie, jakie elementy instalacji PV mają zostać opodatkowane. Pojawiły się obawy, że opodatkowanie może wzrosnąć nawet 10-krotnie. Ministerstwo finansów właśnie wydało w tej sprawie ważny komunikat.
Prosumenci, którzy zdecydowali się na montaż fotowoltaiki przy swoich domach, borykają się w Polsce z wieloma problemami, z których największym zdają się wyłączenia i stawki, po których mogą sprzedawać energię do sieci. Rozwiązanie stanowią magazyny, które pozwolą sprzedawać ją wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna i zarazem najdroższa, ale to wymaga dodatkowej inwestycji. Tym nie sprzyjają jednak plany ministerstwa finansów, które planuje wprowadzić dodatkowe podatki związane z montażem PV. Według niektórych prognoz opodatkowanie instalacji fotowoltaiki może w pewnych warunkach wzrosnąć nawet 10-krotnie.
Energia pochodząca z odnawialnych źródeł stanowi coraz większą część polskiego miksu energetycznego - w czerwcu jej udziały przekraczały 18 proc. i to nie licząc elektrowni wiatrowych. Kolejne odsłony programów Mój Prąd czy Czyste powietrze zachęciły Polaków do instalacji fotowoltaiki. U prosumentów zdarza się jednak do nadużyć, które mogą przełożyć się na bezpieczeństwo instalacji. Dlatego Tauron ogłosił kontynuację kontroli. Tym razem wprowadzonych zostanie kilka ważnych innowacji w stosunku do poprzednich lat, które mogą się przełożyć na zwiększoną wykrywalność nieprawidłowości.
1 sierpnia 2024 roku w życie weszły istotne zmiany w programie dopłat "Mój Prąd", który od kilku lat wspiera rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Nowe regulacje wprowadziły wymóg zakupu magazynu energii lub ciepła jako warunek uzyskania dofinansowania, co ma na celu zwiększenie efektywności systemów fotowoltaicznych oraz lepsze zarządzanie energią. Co to oznacza dla właścicieli instalacji i osób, które planują ją założyć?Nowe wymogi programu "Mój Prąd". Co się zmieni?
Tauron Dystrybucja, jeden z czołowych dostawców energii elektrycznej w Polsce, zainicjował kolejną rundę kontroli fotowoltaicznych, która obejmie również magazyny energii. W ramach tegorocznych działań firma planuje przeprowadzić ponad 1600 inspekcji mikroinstalacji pracujących w jej sieci dystrybucyjnej.
Już wkrótce rusza kolejna odsłona popularnego programu dopłat. Ministra klimatu i środowiska, Paulina Henning-Kloska poinformowała, kiedy ruszy nabór wniosków. Jest o co się starać, bowiem można otrzymać nawet 28 tys. zł dopłaty w ramach dofinansowania Mój Prąd 6.0. Przedstawiamy szczegóły.
Coraz więcej wiadomo o nadchodzącej kolejnej odsłonie programu Mój Prąd. Wcześniej jasne stało się, jakie inwestycje w termomodernizacje będą mogły zostać dofinansowane, teraz poznajemy bardziej szczegółowe warunki, a także kwoty, na jakie można liczyć w ramach Mój Prąd 6.0.
Ministerstwo Klimatu wyraża zaniepokojenie projektem Ministerstwa Finansów dotyczącym podatku od nieruchomości. Chociaż resort finansów uspokaja, że celem nie jest opodatkowanie instalacji fotowoltaicznych, projekt wzbudził liczne obawy zarówno wśród dużych farm fotowoltaicznych, jak i prosumentów.
Niepokojące wnioski płyną z dziwnych zapisów w projekcie ustawy dotyczącej opodatkowania elektrowni, przygotowanej przez Ministerstwo Finansów. Podatkiem mają być objęte całe farmy fotowoltaiczne, a nie tylko elementy konstrukcyjne utrzymujące panele. Dla wielu może to oznaczać znaczne koszty.
Program Mój Prąd w poprzednich odsłonach stanowił koło zamachowe inwestycji w odnawialne źródła energii. Dostępne są już nowe informacje dotyczące warunków udziału w programie Mój Prąd 6.0. W kolejnej edycji można się spodziewać dużych zmian.
Spółka Tauron Dystrybucja zapowiada nową falę kontroli instalacji fotowoltaicznych. W stosunku do zeszłorocznej rundy, podczas której wykazano liczne nieprawidłowości jak przekroczenie mocy w aż 50 proc. kontrolowanych instalacji, w tym roku przeprowadzone zostaną kontrole obejmujące magazyny energii.
Lato to okres, w którym burze stają się częstym zjawiskiem. Nic dziwnego, że właściciele domów wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne i osoby rozważające ich montaż często zastanawiają się, czy urządzenia te przyciągają pioruny. Wyjaśniamy, czy jest się czego bać i jak zabezpieczyć swoją instalację fotowoltaiczną.
Coraz większe niezadowolenie prosumentów oraz nadchodzące podwyżki cen prądu to dla rządu nie lada problem. Miłosz Motyka, wiceminister klimatu, zapowiedział, że w resorcie trwają prace nad zmianami, które dotkną m.in. osoby chcące ubiegać się o dofinansowanie montażu fotowoltaiki.
EDP Energia Polska zawarła umowę rozpoczynającą współpracę z Columbus Energy. Porozumienie obejmuje budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej do ok. 61 MWp.
Mieli być filarem polskiej transformacji energetycznej - są okradani. Tak przynajmniej twierdzą prosumenci posiadający instalację fotowoltaiczne zgromadzeni na jednej z facebookowych grup. Problem jest poważny - stawki sprzedaży energii do sieci mogą wywołać ogólnopolski strajk.
Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością – nic dziwnego, w końcu mogą one znacznie obniżyć rachunki za prąd. Wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika może być zamontowana także na balkonie. Jak się okazuje, jest to możliwe, jednak trzeba pamiętać o spełnieniu kilku ważnych wymogów.
Droga polskiej transformacji energetycznej jest wyboista, o czym mogą się przekonać także te osoby, które realizują inwestycję na niewielką skalę. Należy do nich Pan Krzysztof z Gdańska, który za montaż fotowoltaiki na swoim balkonie został pozwany przez swoją spółdzielnię mieszkaniową.
Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na balkonie staje się coraz popularniejsze jako sposób na obniżenie rachunków za prąd. Czy to rzeczywiście przynosi oczekiwane oszczędności oraz jakie korzyści mogą płynąć z tej inwestycji? Przy rosnących cenach energii może to być dobra inwestycja.
Wszyscy Polacy, którzy posiadają fotowoltaikę, powinni pamiętać o tej czynności. Sporo osób może sobie nie zdawać sprawy, że panele potrzebują specjalnego przygotowania na wiosnę. Co trzeba zrobić, by fotowoltaika była jak najbardziej efektywna?
Resort klimatu przygotował projekt zmian w ustawie o OZE, mający zachęcić właścicieli instalacji fotowoltaicznych do przejścia na taryfy dynamiczne. Jednak eksperci wyrażają wątpliwości co do atrakcyjności propozycji. Czy nowe regulacje będą korzystne dla prosumenckiego sektora energii?