Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Zamontował panele fotowoltaiczne na swoim balkonie. Po trzech latach pokazał rachunki
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 21.05.2024 11:15

Zamontował panele fotowoltaiczne na swoim balkonie. Po trzech latach pokazał rachunki

panel słoneczny, fotowoltaika
Fot. Marek BAZAK/East News

Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na balkonie staje się coraz popularniejsze jako sposób na obniżenie rachunków za prąd. Czy to rzeczywiście przynosi oczekiwane oszczędności oraz jakie korzyści mogą płynąć z tej inwestycji? Przy rosnących cenach energii może to być dobra inwestycja.

Zamontował panele fotowoltaiczne na swoim balkonie

Producenci przekonują, że małe instalacje mogą przynieść znaczne oszczędności, a inwestycja szybko się zwraca. Przykład niemieckiego dziennikarza, który zamontował małą instalację o mocy 800 W na swoim balkonie, pokazuje, że w ciągu 35 miesięcy udało mu się wygenerować 1287 kWh energii. Z tego 1082 kWh zużył, a 205 kWh oddał do sieci. 

Dzięki tej instalacji, przy cenach energii wynoszących 30-40 centów za kWh, zaoszczędził łącznie 374,60 euro, co stanowi równowartość niemal 1600 złotych. Biorąc pod uwagę koszty inwestycji wynoszące 800 euro, zwrot kosztów jest przewidywany na około sześć lat, a instalacja powinna dostarczać darmową energię przez kolejne 19 lat.

Duże zmiany dla odbiorców energii. Rachunki za prąd mogą być niższe Nawet 1200 zł dopłaty na rachunki za prąd. Skorzysta wielu Polaków

Fotowoltaika na balkonach w Polsce

W Polsce zainteresowanie fotowoltaiką na balkonach dopiero się rozwija. Głównym problemem jest brak zgody spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które obawiają się o estetykę i bezpieczeństwo konstrukcji balkonów

Mieszkaniec Gdańska, który zainstalował panele na swoim balkonie, musiał zmierzyć się z oporem spółdzielni. Sprawa ostatecznie trafiła do sądu, gdyż lokator nie zgodził się z odmową spółdzielni, uważając, że nie przedstawiono racjonalnych powodów odmowy.

ZOBACZ TAKŻE: Podwyżki cen prądu coraz bliżej. Wiadomo, o ile więcej zapłacą Polacy

Jak zainstalować fotowoltaikę na balkonie?

Zanim zdecydujemy się na montaż fotowoltaiki na balkonie, musimy uzyskać zgodę właściciela budynku lub spółdzielni mieszkaniowej. Ważne jest, aby instalacja była umieszczona po nasłonecznionej stronie budynku. Istnieją trzy typy instalacji fotowoltaicznych odpowiednich na balkon:

  • On-grid: Wymaga zgłoszenia do zakładu energetycznego i oczekiwania na zainstalowanie licznika dwukierunkowego, który na bieżąco monitoruje ilość energii pobieranej z sieci oraz oddawanej.
  • Off-grid: Składa się z paneli, małego inwertera i akumulatora, który magazynuje energię. Ten typ instalacji jest szczególnie polecany do montażu na balkonie.
  • Plug and play: Fotowoltaika, którą można podłączyć bezpośrednio do gniazdka, co również może przynieść znaczne oszczędności.

Według szacunków, panele o mocy 400 Wp na dobrze nasłonecznionym balkonie mogą dostarczyć do 400 kWh prądu rocznie, co przy cenie 1 zł/kWh oznacza oszczędność 400 zł rocznie. Koszt instalacji wynosi około 3 tys. zł, co oznacza, że inwestycja zwróci się po nieco ponad siedmiu latach.