Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > EDP wybuduje z Columbus farmy o mocy 61 MWp
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.06.2024 12:20

EDP wybuduje z Columbus farmy o mocy 61 MWp

fotowoltaika
Fot. Freepik/freepik

EDP Energia Polska zawarła umowę rozpoczynającą współpracę z Columbus Energy. Porozumienie obejmuje budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej do ok. 61 MWp.

EDP Energia Polska zawarła umowę z Columbus Energy

Podpisane umowy umożliwią EDP Energia Polska nawiązanie współpracy z 21 firmami z Grupy Columbus Energy w zakresie prac budowlanych przy realizacji projektów farm fotowoltaicznych należących do Grupy Columbus. Projekty o łącznej mocy zainstalowanej do około 61 MWp będą realizowane samodzielnie przez EDP Energia Polska lub we współpracy z Columbus. 

Według zaplanowanego harmonogramu, wszystkie prace powinny zakończyć się w 2025 roku. Po wybudowaniu i uruchomieniu tych projektów, Zarząd Columbus planuje podjąć kroki w celu ich sprzedaży lub zmiany struktury finansowania na project finance.

Zacznie się już jutro. Polacy ruszą do Dino, szykują się duże obniżki

Inwestycja przyspieszy transformację energetyczną polskiego biznesu

Jako światowy lider zrównoważonych rozwiązań chętnie dzielimy się doświadczeniem globalnej grupy EDP. Podpisana umowa, z potencjałem inwestycyjnym 61 MWp, potwierdza nasze możliwości realizacji największych projektów fotowoltaicznych w Polsce. Proces inwestycyjny będzie odbywał się na bazie uzgodnionych projektów znajdujących się w portfelu Columbusa i posiadających status gotowych do budowy. Tak duża inwestycja z pewnością znacząco wpłynie na podaż na rynku energii i przyspieszy transformację energetyczną polskiego biznesu – powiedział Ireneusz Kulka, Country Manager EDP Energia Polska

Nowe instalacje będą generować czystą, bezemisyjną energię ze słońca. W przypadku polskiego miksu energetycznego zastąpienie 61 MW wyłącznie zieloną energią pozwoli wyeliminować emisje dwutlenku węgla o ponad 41 000 ton w skali roku. Żeby Ziemia mogła przez rok zaabsorbować taką ilość CO2, potrzebne jest niemal 7 milionów dorosłych drzew.

Poznaj EDP i EDP Energia Polska

EDP jest międzynarodową firmą energetyczną, która od czterech dekad dynamicznie rozwija swoją działalność na globalnym rynku energetycznym. Grupa EDP jest obecna na rynkach na czterech kontynentach i zatrudnia ponad 13 000 pracowników. EDP jest światowym liderem w produkcji energii wiatrowej i słonecznej. EDP rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 2007 roku w energetyce wiatrowej poprzez spółkę EDP Renewables. W 2020 roku grupa EDP rozszerzyła swoje portfolio na polskim rynku powołując spółkę EDP Energia Polska, odpowiedzialną za usługi w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych dla biznesu. W 2022 roku EDP umocniło swoją pozycję na rynku poprzez akwizycje spółek Soon Energy oraz Zielona-Energia.com. 

Od początku swojej działalności do sierpnia 2023 EDP Energia Polska wraz wyżej wymienionymi spółkami od momentu ich przejęcia, zakontraktowała 152 MWp na rynku polskim, rozwijając kolejne projekty słoneczne. Połączenie międzynarodowego doświadczenia grupy EDP, jej stabilnej pozycji finansowej z doświadczeniem polskiej kadry menadżerskiej i jej doskonałą znajomością rodzimego rynku, przekłada się na kompleksowe wsparcie dla firm, które szukają oszczędności w rachunkach za energię elektryczną i chcą uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej.

Columbus Energy S.A.

Columbus to dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki. Spółka oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu energii odnawialnej dla gospodarstw domowych i biznesu oraz realizuje długoterminowe inwestycje w farmy fotowoltaiczne i wielkoskalowe magazyny energii. Firma wyznacza standardy jakości, stawia na nowoczesną technologię i troszczy się o klienta na wszystkich etapach realizacji. Columbus jest spółką notowaną na GPW i jednym z największych udziałowców rynku instalacji fotowoltaicznych w Polsce.