Rozwój niemieckiej sieci handlowej Aldi postępuje. Potwierdzone zostało przejęcie sieci sklepów liczącej blisko 400 placówek. Wykorzystanie potencjału na rozwój odbywa się w momencie, gdy największy konkurent sieci ma spore problemy.
Play zamyka salony UPC Polska. Abonenci sieci kablowej otrzymują SMS-y z informacją o zamknięciu salonów i punktów sprzedażowych w kolejnych miastach. Biuro prasowe firmy potwierdziło w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, że obecnie trwa optymalizacja połączonej sieci salonów sprzedaży.
Właścicielem sieci UPC Polska (dostawcy usług telewizji cyfrowej, szerokopasmowego dostępu do internetu, telefonii oraz usług mobilnych) jest firma P4, do której należy Play. Z nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że w planach jest rebranding popularnej sieci kablowej na Play.
Arctic Paper i Rottneros utworzyły spółkę Kostrzyn Packaking. Oczekuje się, że roczne obroty wyniosą 60 mln zł.
Podczas wizyty w województwie lubelskim wicepremier Henryk Kowalczyk (minister rolnictwa i rozwoju wsi) ogłosił, że kontrolowana przez państwo Krajowa Grupa Spożywcza zakupi od Grupy Azoty spółkę SCF Natural. Firma zajmowała się produkcją granulatów i ekstraktów chmielowych.
Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą wyższych wynagrodzeń. Zarząd spółki ma trzy dni na decyzję, w przeciwnym razie nie można wykluczyć strajku.
Węglokoks podał dane dotyczące zaopatrywania gmin w węgiel opałowy. Spółka realizuje założenia ustawy o preferencyjnym zakupie paliwa stałego.
Grupa Azoty poinformowała, że wznawia produkcję na zatrzymanych instalacjach do produkcji nawozów azotowych. Decyzja została podjęta “w związku ze zmianą warunków rynkowych”.
Grupa Tauron otrzymała ofertę pełnego przejęcia kopalń należących do koncernu za złotówkę. Ofertę złożyło Ministerstwo Aktywów Państwowych, działając w imieniu Skarbu Państwa. Jest to część planu transformacji polskiego górnictwa.
Należąca do Grupy Orlen Energa poinformowała w poniedziałek, że od 1 września nowym prezesem będzie Zofia Paryła, dotychczasowa prezes Lotosu.
W Polsce powstała pierwsza samorządowa spółka wodorowa. Jej głównymi udziałowcami są miasto Sanok oraz firma Autosan, która prawie rok temu stworzyła prototyp autobusu zasilanego wodorem.
Kiedy zakładasz działalność, masz do wyboru różne jej formy prawne. Kwestia wyboru jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju wykonywanej działalności i ilości osób, które chcą założyć swoją firmę. Czym charakteryzuje się spółka partnerska? Dla kogo okaże się być najlepszym wyborem?
Zanim spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie wpisana do rejestru KRS, funkcjonuje jako spółka z o.o. w organizacji. Mówimy tutaj o pierwszej fazie istnienia przedsiębiorstwa, która nakłada pewne ograniczenia na funkcjonowanie działalności. Jakie prawa ma spółka z o.o. w organizacji?
Czechy to dla niektórych przedsiębiorców główny kierunek zainteresowania po prezentacji niekorzystnych założeń Polskiego Ładu. Jednak zarejestrowanie spółki w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej nie zwalnia automatycznie z płacenia podatków w Polsce. Osoby nieprzestrzegające kilku kluczowych reguł narażają się na problemy z ZUS-em i skarbówką.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Czechy stały się atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesuCzym jest rezydencja podatkowaJak skarbówka może upomnieć się o należności
Polsat zdecydował się odświeżyć swój wizerunek poprzez radykalną zmianę kultowego logotypu. Po latach zniknie także popularne logo, którym posługiwał się Plus. Komentatorzy przyjęli te modyfikacje z chłodnym optymizmem.Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy Polsat posługiwał się kultowym logotypemZ czego wynikają zmianyJaki ich jest ich odbiór
Burda Media już niebawem rozszerzy swoje portfolio o kolejne, znane tytuły. Wszystko za sprawą przejęcia Edipresse Polska. Zgodę na transakcję musi wyrazić jeszcze Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).Z tego artykułu dowiesz się:Jakie tytuły przejmie Burda MediaCo na temat przejęcia mówią przedstawiciele spółekNa jakich segmentach zamierza skupić się Edipresse Polska
Spółka musi się mierzyć z wieloma kosztami związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wśród nich są składki na ubezpieczenie społeczne, które muszą zostać uiszczone w odpowiednim terminie – to samo tyczy się przesyłania deklaracji rozliczeniowej. Jak dokładnie wygląda rozliczanie spółki i wspólników z ZUS?
Zdarza się, że zarządowi spółki brakuje czasu i możliwości do realizacji niektórych zadań. W takiej sytuacji sprawdza się prokurent, który może reprezentować spółkę w kontaktach z urzędami czy przed sądem. Zarząd lub przedsiębiorca mogą nadać mu także uprawnienia specjalne.W ustawie Kodeks cywilny, która reguluje tę kwestię, zostały wyróżnione trzy rodzaje udzielanej prokurentowi tzw. prokury, czyli pełnomocnictwa do reprezentacji: samoistną, łączną oraz oddziałową. Prokurent samoistny może reprezentować spółkę samodzielnie lub razem z członkiem zarządu. Prokura łączna oznacza współdziałanie co najmniej dwóch prokurentów, oddzielna powierzana jest kilku, niezależnym od siebie prokurentom.
Od 1 marca br. można zakładać w Polsce tzw. Proste Spółki Akcyjne (PSA). Od zwykłych odróżnia je znacznie łatwiejszy proces powoływania do życia i funkcjonowania. Niższe są także wymogi kapitałowe. To kolejna już w polskim prawie forma spółki. W zamyśle ustawodawcy PSA mają być wykorzystywane głównie przez małe firmy technologiczne, często na etapie start-upu, które dotychczas najczęściej działały w oparciu o nieco dla nich zbyt sztywną formułę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by także podmioty działające w innych branżach korzystały z możliwości jakie daje PSA. A jest ich wiele: od zwykłych, znanych od dawna, notowanych na giełdzie spółek akcyjnych odróżnia je między innymi wprowadzenie kapitału akcyjnego o minimalnej wartości 1 zł, możliwość elektronicznej rejestracji oraz objęcia akcji pozbawionych ceny nominalnej za świadczenie na rzecz takiego podmiotu pracy lub usług.PSA pozwala także w maksymalny sposób korzystać ze środków elektronicznych w poszczególnych procedurach funkcjonowania, wprowadza nowy mechanizm ochrony wierzycieli w oparciu o zakaz dokonywania świadczeń na rzecz akcjonariuszy, które zagrażałyby wypłacalności spółki, jak również obowiązek oszczędzania.
Przedsiębiorca z zarejestrowaną odpowiednio działalnością ma prawo do udzielenia pełnomocnictwa w formie prokury. Prokurent reprezentuje interesy spółki w zastępstwie członków zarządu, ale czy ponosi odpowiedzialność na równi z nimi?
Spółka jest drugą najbardziej popularną w Polsce formą prawną prowadzenia działalności, a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – najczęściej wybieraną formą ze wszystkich rodzajów spółek. Ten typ działalności jest dogodny dla wspólników, chcących ograniczyć swoje ryzyko finansowe i możliwość poniesienia strat, a także dla osób, które chcą zachowywać bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki.