Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Spółka

Spółka

Poczta Polska
15.04.2024 15:15 Fala zwolnień w Poczcie Polskiej? Jest odpowiedź spółki

Już od dawna w sieci krążą pogłoski o kryzysie finansowym Poczty Polskiej, a ostatnio zrobiło się głośno także o rzekomej fali zwolnień w państwowej spółce. Teraz pojawiła się odpowiedź Poczty. Czy faktycznie tysiące osób stracą pracę? Przedstawiamy szczegóły.

Poczta Polska
14.03.2024 17:30 Polacy wściekli na pocztę. Listy nie dochodzą do adresatów

Już od dłuższego czasu w sieci pojawiają się informacje dotyczące kryzysu finansowego Poczty Polskiej. Teraz okazuje się, że występują także problemy z dostarczaniem listów, a pracownicy przestali zostawiać awizo. Spółka odniosła się do zaistniałej sytuacji.  

Pepco
21.02.2024 08:27 Pepco zamyka wszystkie sklepy w tym kraju. Zaskakująca decyzja

Pepco zyskało ogromną popularność wśród Polaków. Klienci uwielbiają wybierać się tam na zakupy, bo sieć oferuje wiele świetnych produktów w atrakcyjnych cenach. Sieć obiegły niepokojące informacje, że spółka zamyka wszystkie swoje sklepy w jednym z europejskich krajów. Przedstawiamy szczegóły. 

Mikrofon
17.01.2024 12:03 Popularne radio w stanie likwidacji. Właśnie przekazano przykre wieści

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w mediach społecznościowych przekazało przykre doniesienia. Okazuje się, że popularne i lubiane radio zostanie zlikwidowane. Ta wiadomość z pewnością nie ucieszy fanów rozgłośni. Przedstawiamy szczegóły. 

Zakupy w sklepie
17.08.2023 15:46 Wielka ekspansja niemieckiej sieci. Przejęła blisko 400 supermarketów

Rozwój niemieckiej sieci handlowej Aldi postępuje. Potwierdzone zostało przejęcie sieci sklepów liczącej blisko 400 placówek. Wykorzystanie potencjału na rozwój odbywa się w momencie, gdy największy konkurent sieci ma spore problemy.

upc-polska
06.06.2023 12:42 Koniec UPC Polska. Abonenci sieci kablowej otrzymują SMS-y o zamknięciu salonów i punktów sprzedażowych

Play zamyka salony UPC Polska. Abonenci sieci kablowej otrzymują SMS-y z informacją o zamknięciu salonów i punktów sprzedażowych w kolejnych miastach. Biuro prasowe firmy potwierdziło w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, że obecnie trwa optymalizacja połączonej sieci salonów sprzedaży.

upc
05.04.2023 14:24 Koniec UPC Polska. Znana sieć kablowa ma zmienić nazwę

Właścicielem sieci UPC Polska (dostawcy usług telewizji cyfrowej, szerokopasmowego dostępu do internetu, telefonii oraz usług mobilnych) jest firma P4, do której należy Play. Z nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że w planach jest rebranding popularnej sieci kablowej na Play.

Niemiecki producent ciężarówek MAN poinformował o planach zwolnienia tysięcy pracowników.
18.02.2023 12:46 Arctic Paper i Rottneros utworzyły spółkę. Zajmie się produkcją opakowań

Arctic Paper i Rottneros utworzyły spółkę Kostrzyn Packaking. Oczekuje się, że roczne obroty wyniosą 60 mln zł.

polska flaga-biznesinfo
08.01.2023 14:55 Wicepremier Kowalczyk ogłosił, jaką spółkę przejmie rządowy holding

Podczas wizyty w województwie lubelskim wicepremier Henryk Kowalczyk (minister rolnictwa i rozwoju wsi) ogłosił, że kontrolowana przez państwo Krajowa Grupa Spożywcza zakupi od Grupy Azoty spółkę SCF Natural. Firma zajmowała się produkcją granulatów i ekstraktów chmielowych.

Dwa wybuchy metanu w kopalni Pniówek, nie żyje trzech górników
04.01.2023 11:46 Jastrzębska Spółka Węglowa. Związkowcy domagają się kolejnej podwyżki wynagrodzeń

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą wyższych wynagrodzeń. Zarząd spółki ma trzy dni na decyzję, w przeciwnym razie nie można wykluczyć strajku.

węgiel-kamienny-east-news
13.12.2022 12:51 Ustawa o preferencyjnym zakupie paliwa stałego. Węglokoks podał, ile węgla trafiło do gmin

Węglokoks podał dane dotyczące zaopatrywania gmin w węgiel opałowy. Spółka realizuje założenia ustawy o preferencyjnym zakupie paliwa stałego.

mrirw nawozy ceny
13.10.2022 11:49 Grupa Azoty wznawia produkcję nawozów azotowych

Grupa Azoty poinformowała, że wznawia produkcję na zatrzymanych instalacjach do produkcji nawozów azotowych. Decyzja została podjęta “w związku ze zmianą warunków rynkowych”.

1328x560
14.09.2022 09:12 Skarb Państwa chce przejąć kopalnie Taurona. Oferuje symboliczną złotówkę

Grupa Tauron otrzymała ofertę pełnego przejęcia kopalń należących do koncernu za złotówkę. Ofertę złożyło Ministerstwo Aktywów Państwowych, działając w imieniu Skarbu Państwa. Jest to część planu transformacji polskiego górnictwa.

Daniel Obajtek nowe informacje
23.08.2022 12:27 Zofia Paryła zostanie nowym prezesem grupy Energa

Należąca do Grupy Orlen Energa poinformowała w poniedziałek, że od 1 września nowym prezesem będzie Zofia Paryła, dotychczasowa prezes Lotosu.

chemistry-7030101 960 720
26.07.2022 12:58 W Polsce powstała pierwsza samorządowa spółka wodorowa

W Polsce powstała pierwsza samorządowa spółka wodorowa. Jej głównymi udziałowcami są miasto Sanok oraz firma Autosan, która prawie rok temu stworzyła prototyp autobusu zasilanego wodorem.

Marek BAZAK/East News
16.06.2021 02:00 Przeniesiesz firmę do Czech, a w Polsce podatki i tak zapłacisz

Czechy to dla niektórych przedsiębiorców główny kierunek zainteresowania po prezentacji niekorzystnych założeń Polskiego Ładu. Jednak zarejestrowanie spółki w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej nie zwalnia automatycznie z płacenia podatków w Polsce. Osoby nieprzestrzegające kilku kluczowych reguł narażają się na problemy z ZUS-em i skarbówką.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Czechy stały się atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesuCzym jest rezydencja podatkowaJak skarbówka może upomnieć się o należności

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
12.06.2021 02:00 Polsat żegna stare logo, Plus także dostanie nowe. Komentatorzy są podzieleni

Polsat zdecydował się odświeżyć swój wizerunek poprzez radykalną zmianę kultowego logotypu. Po latach zniknie także popularne logo, którym posługiwał się Plus. Komentatorzy przyjęli te modyfikacje z chłodnym optymizmem.Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy Polsat posługiwał się kultowym logotypemZ czego wynikają zmianyJaki ich jest ich odbiór

entrepreneur-1340649 1920
08.06.2021 02:00 Spółka LTD dla każdego - czym jest limited company i kto może ją założyć?

Polski system podatkowy jest skomplikowany i w powszechnej opinii nieprzyjazny dla przedsiębiorców. Można jednak wyeliminować część przeszkód i przenieść działalność za granicę, np. zakładając spółkę LTD w Wielkiej Brytanii. To coraz popularniejsze rozwiązanie dające wiele korzyści przedsiębiorcy. Żeby dokonać rejestracji takiej spółki należy jednak spełnić pewne warunki. Nie są one jednak przesadnie wymagające, a w przypadku problemów można prosić o pomoc biura rachunkowe. Tych specjalizujących się w spółkach LTD jest naprawdę wiele.

conference-room-768441 1920
07.06.2021 02:00 Koszty założenia działalności gospodarczej – jaka forma prawna jest najtańsza?

Przedsiębiorca rozpoczynając aktywność gospodarczą, musi liczyć się z pewnymi opłatami związanymi z założeniem spółki. Jaka forma prawna działalności gospodarczej jest najtańsza?Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie wiąże się z kosztami – również administracyjnymi. Taki wydatek z reguły ponoszony jest jednorazowo, a jego wysokość zależy od formy prawnej, na którą się zdecydujemy. Przeważnie są to opłaty związane z wpisaniem spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Zależnie od potrzeb przedsiębiorcy i charakteru działalności gospodarczej można zdecydować w jakiej formie prawnej będzie się działać. Na wybór spółki cywilnej, osobowej, kapitałowej lub jednoosobowej działalności gospodarczej wpływ ma nie tylko ich charakter prawny, ale również wiążące się z ich rejestracją procedury i wysokość opłat początkowych, a także wysokość kapitału zakładowego. Z jakimi kosztami musi wiązać się początkujący biznesman?

conference-room-768441 1920
07.06.2021 02:00 Spółka z o.o. a odpowiedzialność jej zarządu

Spółka jest drugą najbardziej popularną w Polsce formą prawną prowadzenia działalności, a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – najczęściej wybieraną formą ze wszystkich rodzajów spółek. Ten typ działalności jest dogodny dla wspólników, chcących ograniczyć swoje ryzyko finansowe i możliwość poniesienia strat, a także dla osób, które chcą zachowywać bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki.

entrepreneur-1340649 1920
03.06.2021 02:00 Opodatkowanie i rozliczenie dywidendy – jakie są obowiązujące zasady na gruncie podatkowym?

Inwestowanie w spółki na polskiej lub zagranicznej giełdzie staje się coraz bardziej popularne. Daje nam możliwość handlowania akcjami czy posiadania udziałów w dobrze plasujących się na rynku spółkach. Pozwala na uzyskanie systematycznego przychodu z tytułu zysków spółki. Jednak, jak prawie przy każdym przychodzie, podatków nie da się uniknąć. Jak wygląda rozliczenie dywidendy na gruncie podatkowym? Czym różni się w przypadku płatnika z zagranicy?

puzzle-3222682 1920
31.05.2021 02:00 Prokurent może mieć w spółce uprawnienia równe zarządowi. Ale jego odpowiedzialność bywa ograniczona

Zdarza się, że zarządowi spółki brakuje czasu i możliwości do realizacji niektórych zadań. W takiej sytuacji sprawdza się prokurent, który może reprezentować spółkę w kontaktach z urzędami czy przed sądem. Zarząd lub przedsiębiorca mogą nadać mu także uprawnienia specjalne.W ustawie Kodeks cywilny, która reguluje tę kwestię, zostały wyróżnione trzy rodzaje udzielanej prokurentowi tzw. prokury, czyli pełnomocnictwa do reprezentacji: samoistną, łączną oraz oddziałową. Prokurent samoistny może reprezentować spółkę samodzielnie lub razem z członkiem zarządu. Prokura łączna oznacza współdziałanie co najmniej dwóch prokurentów, oddzielna powierzana jest kilku, niezależnym od siebie prokurentom.

Pexels/Artem Podrez
31.05.2021 02:00 Czym charakteryzuje się spółka partnerska?

Kiedy zakładasz działalność, masz do wyboru różne jej formy prawne. Kwestia wyboru jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju wykonywanej działalności i ilości osób, które chcą założyć swoją firmę. Czym charakteryzuje się spółka partnerska? Dla kogo okaże się być najlepszym wyborem?

paper-3213924 1920
31.05.2021 02:00 Zobowiązania spółki a odpowiedzialność prokurenta

Przedsiębiorca z zarejestrowaną odpowiednio działalnością ma prawo do udzielenia pełnomocnictwa w formie prokury. Prokurent reprezentuje interesy spółki w zastępstwie członków zarządu, ale czy ponosi odpowiedzialność na równi z nimi?

Photo courtesy of pixabay user delphinmedia
30.05.2021 02:00 Jakie prawa ma spółka z o.o. w organizacji?

Zanim spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie wpisana do rejestru KRS, funkcjonuje jako spółka z o.o. w organizacji. Mówimy tutaj o pierwszej fazie istnienia przedsiębiorstwa, która nakłada pewne ograniczenia na funkcjonowanie działalności. Jakie prawa ma spółka z o.o. w organizacji?

files-1614223 1920
29.05.2021 02:00 Rozliczanie spółki i wspólników z ZUS

Spółka musi się mierzyć z wieloma kosztami związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wśród nich są składki na ubezpieczenie społeczne, które muszą zostać uiszczone w odpowiednim terminie – to samo tyczy się przesyłania deklaracji rozliczeniowej. Jak dokładnie wygląda rozliczanie spółki i wspólników z ZUS?

shaking-hands-3091906 1920
24.05.2021 02:00 Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

Zdarzają się sytuacje, gdy w spółce zmieniają się warunki i jeden ze wspólników z niej występuje. Jest to całkowicie normalna sytuacja, patrząc przez pryzmat przekształceń gospodarczych. Jak wygląda wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej? Przedsiębiorca może prowadzić biznes ze wspólnikiem – najprostszą formą jest założenie spółki cywilnej. Zaletą tej formy działalności jest m.in. niski koszt jej założenia czy możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości. Jeden ze wspólników może też wystąpić ze spółki cywilnej.

team-386673 1920
21.05.2021 02:00 Od 1 marca można uruchamiać Proste Spółki Akcyjne. Ale możliwości funkcjonowania w strukturach spółki jest znacznie więcej.

Od 1 marca br. można zakładać w Polsce tzw. Proste Spółki Akcyjne (PSA). Od zwykłych odróżnia je znacznie łatwiejszy proces powoływania do życia i funkcjonowania. Niższe są także wymogi kapitałowe. To kolejna już w polskim prawie forma spółki. W zamyśle ustawodawcy PSA mają być wykorzystywane głównie przez małe firmy technologiczne, często na etapie start-upu, które dotychczas najczęściej działały w oparciu o nieco dla nich zbyt sztywną formułę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by także podmioty działające w innych branżach korzystały z możliwości jakie daje PSA. A jest ich wiele: od zwykłych, znanych od dawna, notowanych na giełdzie spółek akcyjnych odróżnia je między innymi wprowadzenie kapitału akcyjnego o minimalnej wartości 1 zł, możliwość elektronicznej rejestracji oraz objęcia akcji pozbawionych ceny nominalnej za świadczenie na rzecz takiego podmiotu pracy lub usług.PSA pozwala także w maksymalny sposób korzystać ze środków elektronicznych w poszczególnych procedurach funkcjonowania, wprowadza nowy mechanizm ochrony wierzycieli w oparciu o zakaz dokonywania świadczeń na rzecz akcjonariuszy, które zagrażałyby wypłacalności spółki, jak również obowiązek oszczędzania.