Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Spółka LTD dla każdego - czym jest limited company i kto może ją założyć?
Maciej Pawłowski
Maciej Pawłowski 08.06.2021 02:00

Spółka LTD dla każdego - czym jest limited company i kto może ją założyć?

entrepreneur-1340649 1920
https://pixabay.com/pl/photos/przedsi%C4%99biorca-pomys%C5%82-kompetencji-1340649/

Polski system podatkowy jest skomplikowany i w powszechnej opinii nieprzyjazny dla przedsiębiorców. Można jednak wyeliminować część przeszkód i przenieść działalność za granicę, np. zakładając spółkę LTD w Wielkiej Brytanii.

To coraz popularniejsze rozwiązanie dające wiele korzyści przedsiębiorcy. Żeby dokonać rejestracji takiej spółki należy jednak spełnić pewne warunki. Nie są one jednak przesadnie wymagające, a w przypadku problemów można prosić o pomoc biura rachunkowe. Tych specjalizujących się w spółkach LTD jest naprawdę wiele.

Czym jest spółka LTD?

Spółka LTD (limited company) to nic innego jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Funkcjonuje ona w oparciu o brytyjskie regulacje, ale z dobrodziejstw, które za sobą niesie, mogą korzystać również Polacy. To wszystko dzięki Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisaną w Londynie dnia 20 lipca 2006 r.

Jakie korzyści daje prowadzenie spółki LTD?

Prowadząc spółkę limited  nie masz obowiązku posiadania kasy fiskalnej, ale to tylko jedno z wielu udogodnień przewidywanych przez brytyjskie prawo. Spółka LTD ma własną osobowość prawną. Oznacza to, że podmiotem, z którym klienci zawierają umowę, jest spółka, a nie wspólnicy. Ogranicza to więc odpowiedzialność udziałowców za długi spółki. Limited company może być prowadzona zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie.

Kolejną zaletą jest opodatkowanie według prawa brytyjskiego. Twój dochód, lub twoich wspólników, wypłacany jako pensje dyrektorskie może być opodatkowany zgodnie ze stawkami obowiązującymi na Wyspach. Oznacza to, że przysługuje Ci kwota wolna od podatku dochodowego w wysokości 12 500 GBP, a do kwoty 8 788 GBP nie musisz odprowadzać składek na ubezpieczenie. Możliwość opodatkowania wynagrodzenia dyrektorów w ten sposób reguluje artykuł 15. Konwencji. Kwota wolna nie dotyczy jednak dochodów samej spółki. Te opodatkowane są stawką 19 proc.

Kiedy warto zdecydować się na prowadzenie spółki LTD?

Limited company jest dobrym rozwiązaniem, jeśli charakter twojej działalności spełnia pewne warunki niezbędne do czerpania pełnych korzyści wynikających z tego rodzaju spółki. Spółka LTD będzie doskonałym rozwiązaniem na przykład dla freelancerów i osób prowadzących działalność niewymagającą przyjmowania klientów w biurze. Nie musisz przy tym być obywatelem ani rezydentem Wielkiej Brytanii! Jeżeli chcesz wykorzystać wszystkie jej zalety, nie powinieneś mieć jednak zakładu na terenie Polski. W rozumieniu wspomnianej Konwencji, zakład „oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa”. W szczególności chodzi o siedzibę za rządu, filię, biuro, fabrykę, warsztat lub miejsce wydobywania zasobów naturalnych; szczegółowo reguluje to artykuł 5. Konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania z 2006 r.

 

Kto może ją założyć?

Spółkę limited może założyć każdy Polak, jednak należy spełnić określone warunki. Przede wszystkim działalność nie może być prowadzona w zakładzie (biurze, fabryce, warsztacie) umiejscowionym w kraju innym niż Wielka Brytania. Prowadzenie spółki LTD warto więc rozważyć w sytuacji, gdy nie musisz mieć bezpośredniego, fizycznego kontaktu z klientem. Warto również zauważyć, że do założenia limited company nie musisz mieć statusu rezydenta Wielkiej Brytanii.