Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Skarb Państwa chce przejąć kopalnie Taurona. Oferuje symboliczną złotówkę
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 14.09.2022 09:12

Skarb Państwa chce przejąć kopalnie Taurona. Oferuje symboliczną złotówkę

1328x560
Domena publiczna

Grupa Tauron otrzymała ofertę pełnego przejęcia kopalń należących do koncernu za złotówkę. Ofertę złożyło Ministerstwo Aktywów Państwowych, działając w imieniu Skarbu Państwa. Jest to część planu transformacji polskiego górnictwa.

Udziały w Tauronie za symboliczną złotówkę

Tauron otrzymał od Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, ofertę nabycia 100 procent udziałów Tauron Wydobycie za 1 zł. MAP otrzymał pismo prezesa UOKiK, w którym stwierdzono, że nie istnieje obowiązek zgłoszenia i uzyskania zgody UOKiK na przeprowadzenie przedmiotowej transakcji. 

– Oszacowana na „symboliczną złotówkę” wartość oferty Skarbu Państwa wynika z wycen, które uwzględniają zarówno obecną kondycję kopalń, jak i potrzeby finansowe zakładów górniczych w długiej, zgodnej z rządowymi planami perspektywie ich funkcjonowania – komentuje Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie. – Złożona przez Skarb Państwa oferta zakupu aktywów wydobywczych to istotny krok w realizacji jednego z najważniejszych procesów strukturalnych realizowanych w Grupie Tauron w ostatnich latach – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy Tauron, cytowany przez Bankiera.

Tauron wydobycie posiada największe zasoby węgla energetycznego w Polsce. Spółka zajmuje się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego w trzech zakładach - Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu oraz Brzeszcze w Brzeszczach. 

Skarb Państwa chce przejąć kopalnie

Skarb Państwa realizuje tym samym plan zawarty w podpisanej w ubiegłym roku umowie społecznej w sprawie tempa i zasad transformacji górnictwa. Wcześniej w podobny sposób Skarb Państwa odkupił od akcjonariuszy akcje Polskiej Grupy Górniczej.

Docelowo Skarb Państwa ma się stać właścicielem także spółki Węglokoks Kraj, czyli przejmie kopanie zarządzane dotychczas przez te spółki. Według Ministerstwa Aktywów Publicznych górnicze spółki powinny być skupione w jednych rękach w okresie stopniowej transformacji, kiedy będą korzystać z publicznego wsparcia.

W ramach odchodzenia od gospodarki opartej na węglu kopalnie będą kończyły swoją działalność, a Skarb Państwa będzie ten proces nadzorować. Kopalnia Brzeszcze ma działać do 2040 roku, a Sobieski i Janina do 2049 roku. 

Tagi: spółka