Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Jastrzębska Spółka Węglowa. Związkowcy domagają się kolejnej podwyżki wynagrodzeń
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 04.01.2023 11:46

Jastrzębska Spółka Węglowa. Związkowcy domagają się kolejnej podwyżki wynagrodzeń

Dwa wybuchy metanu w kopalni Pniówek, nie żyje trzech górników
East News

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą wyższych wynagrodzeń. Zarząd spółki ma trzy dni na decyzję, w przeciwnym razie nie można wykluczyć strajku.

Związkowcy Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą wyższych wynagrodzeń

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej w Planie Techniczno-Ekonomicznym na 2023 rok zaplanował wzrost kosztów energii, inwestycji i usług. Jednocześnie zamrożono wynagrodzenia pracowników JSW. Zdaniem związkowców jest to “najważniejszy koszt” i wystąpili do rady nadzorczej o negatywne zaopiniowanie planu.

Związki zawodowe JSW domagają się podwyżek. Przedstawiciele podkreślają, że podwyżki wynagrodzenia są koniecznością - zwracają uwagę na wysoką inflację i jednocześnie ogromne zyski spółki.

Na profilu facebookowym JSW Związki można zapoznać się z treścią pisma przekazanego do zarządu JSW S.A. Napisano w nim, że organizacje związkowe żądają podwyżki wynagrodzeń w 2023 r. o 25 proc. Zarząd ma 3 dni na spełnienie żądań, w przypadku zamrożenia wynagrodzeń odpowiedzią związkowców będzie wszczęcie procedury sporu zbiorowego, z groźbą strajku włącznie.

W 2022 roku wynagrodzenia w JSW wzrosły o 10 proc. a w lipcu pracownicy otrzymali także jednorazową nagrodę w wysokości od 13 do 19 tys. zł brutto, spółkę kosztowało to 480 mln zł.

Podwyżki wynagrodzeń górników

Podwyżek wynagrodzeń w zeszłym roku domagali się także związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej. Zgodnie z zawartym porozumieniem pracownicy otrzymali od 4 do 6,4 tys. zł jednorazowego świadczenia. 

Jak podawał portal money, w górnictwie średnia płaca w listopadzie 2022 roku wyniosła 14 178,21 zł i wzrosła o 35,8 proc. rok do roku, a więc podwyżka ta była znacznie wyższa niż wskaźnik inflacji wynoszący wtedy 17,5 proc.