Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > InPost z ogromnym zyskiem. Coraz więcej inwestycji poza granicami Polski
Rafał Szpręgiel
Rafał Szpręgiel 17.05.2024 15:37

InPost z ogromnym zyskiem. Coraz więcej inwestycji poza granicami Polski

InPost
fot. materiały prasowe

InPost w tym momencie jest jedną z najprężniej rozwijających się spółek w Polsce. W zeszłym kwartale, przy wzroście przychodów o 21,5 procent, grupa zarobiła na czysto 254,8 milionów złotych, o 120 procent więcej niż przed rokiem. Firma ma na ten moment ponad 37 tysięcy paczkomatów, jednocześnie coraz więcej inwestując za granicą. W Polsce natomiast wydatki w tym obszarze zmalały o 17 procent. 

Same wzrosty w firmie InPost

Przychody kwartalne grupy InPost w Polsce poszły w górę rok do roku o 26,2 procent. W ciągu kwartału dostarczyła 159 milionów paczek, czyli o 20 procent więcej niż przed rokiem, z czego do paczkomatów trafiło prawie 130 milionów paczek, natomiast bezpośrednio do domów bądź mieszkań dostarczono 29 milionów paczek. 

Poprawiony i zweryfikowany zysk EBITDA (zysk operacyjny przed odliczeniem odsetek od oprocentowanych zobowiązań, podatków oraz amortyzacji) zwiększył się w Polsce z 531,9 do 673 milionów złotych. Natomiast tak samo potraktowana marża EBITDA z 45,3 wzrosła do 45,4 procent.

Podsumowanie konferencji Sigma Bis dotyczącej marketingu sportowego

InPost i jego rozwój za granicami Polski. Wzrosty we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii

Francuski operator Mondial Relay, działający również w wielu europejskich krajach, zakupiony przez InPost w połowie 2021 roku za sumę 513 milionów euro, zanotował spadek przychodów o 2 procent, dostarczył 61,6 milionów paczek, a jego skorygowany zysk EBITDA wzrósł z 71,6 do 72,4 milionów złotych. Skorygowana marża EBITDA z 10 wzrosła do 10,3 procent.

Jeszcze ciekawiej sytuacja wygląda we Włoszech i w Wielkiej Brytanii, gdzie wyniki grupy InPost poszły w górę ponad dwukrotnie. Liczba dostarczonych przesyłek zwiększyła się z 10,3 do zawrotnych 22 milionów, a przychody – ze 103,4 do 236,3 milionów złotych. Poprawiła się również skorygowana rentowność EBITDA – z 46,2 milionów złotych straty do 14,7 milionów złotych zysku.

- Jesteśmy bardzo dumni z naszych osiągnięć - widzimy skuteczność naszej strategii zarówno w Polsce, jak i poza nią. W Polsce, pomimo pozycji lidera, nadal zwiększamy udziały w rynku. W krajach, w których działa Mondial Relay, jest to szczególnym osiągnięciem, gdyż działamy w warunkach kurczenia się handlu e-commerce. W Wielkiej Brytanii umacniamy nasz sprawdzony koncept logistyczny, co zapewnia znaczący wzrost wolumenów, a także zwiększa rentowność w miarę rosnącej skali operacji. I kwartał 2024 r. przyniósł wyraźny rozwój biznesu, zgodny z naszymi ambicjami. - komentuje w komunikacie prasowym Rafał Brzoska, prezes i mniejszościowy akcjonariusz InPostu.

Na koniec marca działało ponad 37 tysięcy paczkomatów, o 2 254 więcej niż na koniec ubiegłego roku. W Polsce było 22 654 maszyn. Za granicą doszło do dużo mocniejszego wzrostu – na koniec marca ubiegłego roku było ich prawie dziesięć tysięcy, natomiast rok później liczba ta przekroczyła 15 tysięcy (6 828 w Wielkiej Brytanii, 5 140 we Francji oraz 2 011 we Włoszech. Poszła również w górę liczba innych punktów odbioru i nadań, która w ciągu kwartału o 1 061 do 31 676 tysięcy.

Inwestycje grupy InPost - za granicą wzrost, w Polsce spadek

Grupa InPost na inwestycje przeznaczyła w poprzednim kwartale o 10 procent więcej niż przed rokiem. Warte odnotowania jest to, że tylko w Polsce doszło do zmalenia w tym zakresie – o 17 procent, natomiast koszty inwestycyjne za granicą wzrosły z każdym krajem współpracującym z InPostem – koszty w Mondial Relay poszły w górę o 19 procent, a we Włoszech i w Wielkiej Brytanii o aż 82 procent. 

- Niezmiennie koncentrujemy się na strategicznych priorytetach: budowaniu jak najszerszego dotarcia do użytkowników na obszarach działania Mondial Relay, rozbudowie sieci urządzeń Paczkomat w Wielkiej Brytanii oraz dalszym zwiększaniu udziału w polskim rynku. Jesteśmy przekonani, że nasze prognozy i strategia na cały rok będą zrealizowane - opisuje Rafał Brzoska.

Natomiast skupiając się na kosztach operacyjnych, InPost ponownie poprawił wynik sprzed roku – o 15,6 procent więcej. Wydatki za usługi obce zwiększyły się z 1,1 do 1,26 miliarda złotych, natomiast wynagrodzenia i świadczenia pracownicze – ze 186,1 do 242,2 milionów złotych. 

Firma ostatecznie osiągnęła 428,7 milionów złotych zysku z 17,7 procentami marży operacyjnej. Z kolei zysk netto poszedł w górę z 115,9 do 254,8 milionów złotych. Na końcu marca tego roku zadłużenie netto spółki InPost wyniosło 5,92 miliardy złotych, gdzie kwartał wcześniej zadłużenie było liczone na 6,07 miliardów złotych. InPost, mimo że inwestuje mniej w swojej ojczyźnie, nadal posiada zyski w praktycznie każdym możliwym zakresie.