Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ustawa o preferencyjnym zakupie paliwa stałego. Węglokoks podał, ile węgla trafiło do gmin
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 13.12.2022 12:51

Ustawa o preferencyjnym zakupie paliwa stałego. Węglokoks podał, ile węgla trafiło do gmin

węgiel-kamienny-east-news
East News

Węglokoks podał dane dotyczące zaopatrywania gmin w węgiel opałowy. Spółka realizuje założenia ustawy o preferencyjnym zakupie paliwa stałego. 

Węglokoks dostarcza węgiel 

Z komunikatu przekazanego PAP wynika, że Węglokoks zaopatrzył w węgiel opałowy ponad 420 gmin z województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego.

Opał typu "orzech" i "groszek" z odpowiednimi certyfikatami trafił dotąd do ponad 40 tys. gospodarstw domowych, podaje spółka. Węgiel jest odbierany przez gminy w ponad 30 punktach w całej Polsce.

Spółka deklaruje, że ze składowisk codziennie wyjeżdża ponad 200 transportów. W ten sposób Węglokoks realizuje założenia ustawy o preferencyjnym zakupie paliwa stałego, zaznaczył wiceprezes Węglokoksu ds. handlowych Sławomir Brzeziński. 

Węgiel w preferencyjnej cenie od samorządów

Ustawa o preferencyjnym zakupie paliwa stałego zakłada, że gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów w cenie nie wyższej niż 1,5 tys. zł za tonę, a następnie odsprzedawać go mieszkańcom za maksymalnie 2 tys. zł za tonę. 

Oprócz Węglokoksu opał dla samorządów dostarczają spółki: Polska Grupa Górnicza, PGE Paliwa, Tauron Wydobycie, Węglokoks Kraj i Lubelski Węgiel Bogdanka.

Węgiel po niższej cenie mogą kupić osoby uprawnione do dodatku węglowego. Ustawa o dodatku węglowy zobowiązuje do wypłaty dodatku węglowego każdej osobie uprawnionej w terminie 2 miesięcy od złożenia wniosku. Wypłaty dodatku są jednak realizowane z opóźnieniem, na co zwraca uwagę senator Krzysztof Brejza w piśmie skierowanym do Prokuratora Krajowego.  Jego zdaniem wielu ludziom brak środków w terminie utrudnia chętnym zakup węgla.