BiznesINFO.pl
chemistry-7030101 960 720

Domena publiczna

W Polsce powstała pierwsza samorządowa spółka wodorowa

26 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

W Polsce powstała pierwsza samorządowa spółka wodorowa. Jej głównymi udziałowcami są miasto Sanok oraz firma Autosan, która prawie rok temu stworzyła prototyp autobusu zasilanego wodorem.

Ekologiczne rozwiązania

Pierwsza samorządowa Spółka Wodorowa została powołana 25 lipca 2022 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt zakłada modernizację obecnego systemu ciepłowniczego oraz korzystanie z odnawialnych i opartych na wodorze źródeł wytwarzania energii

 - Środowisko to przede wszystkim czyste powietrze, my jako Sanok - można powiedzieć "brama w Bieszczady" i miasto, które przepuszcza przez swoją obwodnicę prawie dwa miliony turystów w tym kierunku, staramy się z tą przyrodą cały czas konsekwentnie współpracować - powiedział burmistrz Sanoka.

Utworzenie spółki to także spora szansa do stworzenia przewagi konkurencyjnej miasta, podkreśliła wiceminister Małgorzata Jarosińska- Jedynak podczas uroczystego ogłoszenia przedsięwzięcia. Powstanie spółki pozwoli zbudować miejsce, gdzie będą produkowane ogniwa paliwowe oraz autobusy wodorowe.

Szansa na odejście od węgla

Europejski Zielony Ład stawia sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, czyli osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych. Służyć temu mają technologie przyjazne środowisku. Powstała w Sanoku spółka wpisuje się zatem w założenia europejskiej polityki gospodarczej.

- W obliczu obecnego kryzysu, a także działań wojennych na Ukrainie, lokalne bezpieczeństwo energetyczne staje się jednym z najważniejszych wyzwań. Tworzenie lokalnej energetyki to niezwykle ambitne i złożone wyzwanie, a w niepewnych czasach wręcz konieczne” - zauważył burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski.

Zapewniał, że wdrożenie projektu wodorowego będzie miało ogromne znaczenie nie tylko dla gospodarki, ale także dla życia codziennego mieszkańców Sanoka i okolic. 

Do prawidłowego funkcjonowania spółki w przyszłości potrzebni są wykwalifikowani specjaliści, o przyszłą kadrę miasto chce zatroszczyć się już teraz. Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku uruchomiła nowy kierunek o nazwie energetyka wodorowa, pierwsi studenci tego kierunku zaczną naukę w październiku tego roku.

Tagi:

spółka

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Posłowie chcą czasowo zawiesić zakaz sprzedaży węgla niespełniającego norm jakościowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociąg Nord Stream. Niemcy uważają, że to już koniec. Nie da się go naprawić

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska Grupa Górnicza uruchamia w swoim sklepie internetowym dodatkowe sesje zakupowe

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki straci stanowisko? Polacy wskazali, kto mógłby zastąpić premiera

Energetyka

Mateusz Morawiecki: Jest problem z węglem

Czytaj więcej >
PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla

Czytaj więcej >
prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >