Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny termin w sprawie rozliczenia PIT. Nawet 56 tys. zł kary
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 28.02.2024 18:47

Ważny termin w sprawie rozliczenia PIT. Nawet 56 tys. zł kary

PIT, e-urząd skarbowy, dokumenty
East News/Arkadiusz Ziółek

Na złożenie deklaracji podatkowej PIT zostało coraz mniej czasu. Na zapominalskich czekają olbrzymie kary. Jest jednak sposób na uniknięcie konsekwencji. Czym jest czynny żal? Lepiej sprawdzić zawczasu.

Czas tylko do 30 kwietnia

Luty dobiega końca, a to oznacza, że na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym podatnicy mają coraz mniej czasu. Już tylko do jutra pracodawcy mają czas, by wysłać PIT-y pracownikom, a ci do 30 kwietnia muszą złożyć deklarację podatkową w Skarbówce.

Warto pamiętać, że z rozliczeniem PIT wiąże się również obowiązek wyrównania niedopłaty z tytułu zaległego podatku, jeśli takowa wystąpi. Również w tym przypadku lepiej nie zapomnieć o terminie.
 

700 zł więcej do emerytury. Otrzyma tylko jeden rocznik

Nie złożyłeś PIT? Grozi ci nie tylko wysoka grzywna

Złożenie deklaracji podatkowej PIT nie zajmuje wiele czasu. Tym bardziej że można to zrobić osobiście albo przy pomocy platformy e-PIT — w tym roku z tej możliwości skorzystać mogą również przedsiębiorcy, dzięki wprowadzonym zmianom.

Co jednak, jeśli z jakiegoś powodu nie zdążymy rozliczyć PIT-u do 30 kwietnia? W takiej sytuacji grozi nam grzywna w wysokości do 720 stawek dziennych, czyli nawet 56,5 tys. złotych, a także kara do 5 lat pozbawienia wolności. Istnieje jednak sposób na uniknięcie konsekwencji.
 

Czynny żal — jak może nam pomóc?

W sytuacji niedotrzymania terminu możemy skorzystać jeszcze z możliwości złożenia tzw. czynnego żalu. Rozwiązanie to polega na poinformowaniu Urzędu Skarbowego o popełnionym wykroczeniu — jeszcze zanim instytucja zdecyduje się poczynić kroki w tej sprawie. Czynny żal możemy złożyć osobiście lub przez internet, ważne jednak, by w dokumencie podać powód, dla którego doszło do wykroczenia, a także wskazać, czy czyn został lub kiedy zostanie naprawiony.

Po złożeniu dokumentu oraz opłaceniu podatku, wciąż spoczywa na nas obowiązek zapłacenia odsetek. Niestety, to nie jedyna kara, której możemy spodziewać się ze strony Urzędu Skarbowego w związku z deklaracją PIT. Grzywna grozi również rodzicom, którzy przy okazji składania deklaracji popełnią błąd w związku z ulgą na dziecko. PIT należy zatem wypełnić uważnie i w terminie, by nie martwić się przykrymi konsekwencjami.

źródło: fakt.pl