Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Seniorzy dostaną aż trzy emerytury. Wszystko przez Wielkanoc
Irmina Jach
Irmina Jach 02.03.2024 16:00

Seniorzy dostaną aż trzy emerytury. Wszystko przez Wielkanoc

emeryci
Marek BAZAK/East News Pixabay/PhotoMIX-Company

Emerytury w marcu wiążą się z pewnymi zmianami. Najbardziej kluczową z nich jest waloryzacja świadczenia. To jednak nie wszystko — niektórzy seniorzy w tym miesiącu mogą liczyć aż na trzy przelewy. Wszystko ze względu na Wielkanoc.

Waloryzacja emerytur 2024

1 marca, dzięki corocznej waloryzacji, która w tym roku wyniosła 12,12 proc., wzrosły emerytury i renty. Od ostatniego piątku wysokość minimalnej emerytury sięga 1780,96 zł. Dokładnie taka sama kwota zasili portfele świadczeniobiorców w kwietniu, kiedy to na ich konta zacznie spływać długo wyczekiwana 13. emerytura.

Podwyżka emerytur i rent bazuje na dwóch wskaźnikach — tzw. inflacji emeryckiej i wzroście realnego wynagrodzenia za ten sam rok. W tym 2024 roku wynosiły one kolejno 11,9 proc. i 1,1 proc.

Te produkty Biedronka rozdaje nawet za darmo. Zostało mało czasu

Trzy emerytury w marcu

To nie koniec dobrych wiadomości. Ze względu na święta Wielkiej Nocy emeryci otrzymają świadczenia trzy razy w marcu — podaje Fakt. Na trzykrotny zastrzyk gotówki mogą liczyć seniorzy, którzy dostają świadczenia 1. dnia miesiąca. Na ich konta w piątek wpłynęło pierwsze, marcowe świadczenie.

Kolejnego przelewu emeryci mogą spodziewać się 29 marca. Przelewy zostaną wysłane przez ZUS wcześniej, gdyż 1 kwietnia w tym roku to drugi dzień Wielkanocy, który jest ustawowo wolny od pracy.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiana czasu na letni. W tych krajach nie przestawia się zegarków

13. emerytura już w kwietniu

Trzeci przelew, który zasili portfele emerytowanych Polaków, to ten z 13. emeryturą. Podobnie jak w przypadku świadczenia za kwiecień, pieniądze zostaną wysłane wcześniej ze względu na wolny od pracy Lany Poniedziałek. Oznacza to, że seniorzy, którzy otrzymują emerytury 1. dnia miesiąca, będą się cieszyć naprawdę solidnym zastrzykiem gotówki.