Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Masz w domu stary dowód osobisty? Lepiej go nie wyrzucaj
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 02.03.2024 14:29

Masz w domu stary dowód osobisty? Lepiej go nie wyrzucaj

dowód osobisty
https://commons.wikimedia.org/Praca własna Julo / Domena Publiczna

Co zrobić ze starym dowodem osobistym, znalezionym na dnie szuflady? Jedno jest pewne: nie powinniśmy go wyrzucać. Dokument ten, mimo że może wydać się całkowicie zbędny, może być bardzo przydatny przy ustalaniu prawa do emerytury. Dlaczego?

Stary dowód osobisty uratuje twoją emeryturę

Stare dokumenty często zaskakują nas w czasie domowych porządków w najmniej oczekiwanym momencie. Te naprawdę stare — np. dowody osobiste wydawane w formie zielonej książeczki — mogą wydawać się nam pamiątką albo nawet zwykłym śmieciem. W rzeczywistości mogą okazać się bardzo potrzebne. Stary dowód osobisty może bowiem posłużyć nam jako dowód potwierdzający staż pracy, jeśli nie dysponujemy innymi dokumentami. To z kolei będzie nam potrzebne przy ubieganiu się o emeryturę.
 

Ponad 130 tys. na remont. Trzeba spełnić jeden warunek

Jakie dokumenty pomogą nam potwierdzić staż pracy?

Na wysokość emerytury wpływa nie tylko waloryzacja — a przypomnijmy, że ostatnia miała miejsce zaledwie wczoraj. Niezwykle istotne są również przepracowane lata i wysokość odprowadzonych składek. Właśnie te dane może potwierdzić stary dowód osobisty. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS, poinformował, że taką funkcję mogą pełnić również książeczka zdrowia, a także inne dokumenty z miejsca pracy, potwierdzające awanse wraz z wynagrodzeniem.

W kwestii wysokości świadczenia powinniśmy również pamiętać o limitach dorabiania do emerytury. A te zmieniły się 1 marca, warto więc zapoznać się z nowymi progami, by nie ucierpiała na tym nasza emerytura.
 

Zeznania świadków jako dowód stażu pracy

Niestety, jak podkreśla rzecznik prasowy ZUS, jedynie posiadanie przynajmniej jednego dokumentu pozwala potwierdzić czas pracy. Zeznania świadków nie mogą nam w tej sytuacji pomóc — mogą natomiast posłużyć jako udokumentowanie okresu danej pracy. ZUS nie jest w stanie na podstawie zeznań określić naszych zarobków. Wyjątek stanowi sytuacja, w której sąd uzna zeznania świadków w tej kwestii.

źródło: domek i ogródek