Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatek do emerytury dla psa. Można dostać nawet 510 złotych
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 02.03.2024 12:36

Dodatek do emerytury dla psa. Można dostać nawet 510 złotych

pies, owczarek niemiecki
Pixabay/Ralphs_Fotos / Iberion materiały własne

Polscy emeryci mogą liczyć na wiele dodatków do świadczenia emerytalnego. Na dodatek do emerytury mogą jednak również liczyć… psy. To nawet 510 zł. Nie wszyscy właściciele mogą jednak dostać pieniądze. Którym czworonogom należy się świadczenie na stare lata?

Dodatek emerytalny dla psa

O dodatkach takich jak500 plus dla senioraczy ”trzynasta emerytura” słyszeli prawdopodobnie wszyscy. Inne dodatki do emerytury budzą więcej pytań, m.in. ”piętnastka”, która w ostatnim czasie wzbudziła spore zainteresowanie.

Są jednak jeszcze bardziej zaskakujące bonusy. Jednym z nich jest dodatek emerytalny na psa. W przypadku tego świadczenia warto pamiętać, że właściciel wcale nie musi być na emeryturze — dodatek przysługuje bowiem jego czteronożnemu pupilowi. Na dodatek finansowy liczyć mogą również konie. Nic zresztą dziwnego, że taka forma wsparcia budzi zaskoczenie, bowiem pierwszy taki dodatek został wypłacony dopiero w 2022 roku.

Dzień Kobiet w Dino. Wystartowała wyjątkowa oferta

Kto może otrzymać dodatek na psa?

Niestety, nie wszyscy właściciele czworonogów mogą liczyć na dodatek do emerytury z tego tytułu. Bonus należy się bowiem tym zwierzętom, które pracowały w policji, straży granicznej, straży pożarnej czy służbie ochrony państwa.

Beneficjentami dodatkowego świadczenia są zwierzaki, które ukończyły odpowiedni wiek. A więc tak - nawet zwierzęta mają swój wiek emerytalny. W przypadku psów jest to 9 lat, natomiast w przypadku koni: 15. Obecnie do świadczenia uprawnionych jest 244 czworonogów, w tym 239 psów.
 

Ile wynosi dodatek?

Nie tylko forma bonusu do emerytury jest zaskakująca, ale również jego wysokość. Ta zależna jest bowiem nie tylko od rozmiaru zwierzęcia - co przy porównaniu psa i konia jest całkowicie zrozumiałe - ale także od pory roku. Na psa ważącego do 20 kg możemy otrzymać 7 zł lub 9 zł dziennie w przypadku podniesionej normy wyżywienia. Ta stawka obowiązuje latem, natomiast w okresie zimowym będzie to już 10 lub 13 zł; to również wysokość letniego ryczałtu dla większych psów. Te czworonogi w zimie otrzymają już od 13 do 17 zł, a to nawet 510 zł miesięcznie. Na jeszcze wyższy dodatek, bo sięgający aż 840 zł liczyć mogą właściciele koni. Ci otrzymają od 23 do 28 zł dziennie.

Opiekunowie pupili-emerytów mogą liczyć także na zwrot kosztów związanych z opieką weterynaryjną, a w sytuacji, gdy właściciel nie jest w stanie zająć się zwierzęciem, o dodatek może ubiegać się jednostka, w której pracował czworonóg lub odpowiednia organizacja opieki.

źródło: interia biznes