Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Dowód Osobisty

Dowód Osobisty

Dowód osobisty

Alicja Sepioło
22.05.2024 11:57 6 milionów Polaków korzysta z mObywatel. Alicja Sepioło o możliwościach aplikacji

Aplikacja mObywatel zyskała ogromną popularność wśród Polaków i coraz więcej osób z niej korzysta. Alicja Sepioło, starsza badaczka UX mObywatel w rozmowie z redakcją serwisu BiznesINFO opowiedziała o ogromnych korzyściach i ułatwieniach wynikających z posiadania tej aplikacji.

dowód osobisty, portfel
12.05.2024 16:11 Wielu Polaków musi wymienić dowód. Można zapłacić nawet 5000 zł kary

Dowód osobisty to kluczowy dokument potwierdzający naszą tożsamość. Okazuje się, że w tym roku Polaków czeka masowa wymiana dowodów. Powinni pamiętać o tym obowiązku, bo za posługiwanie się nieważnym dokumentem grożą dotkliwe kary pieniężne. Przedstawiamy szczegóły. 

dowód osobisty, portfel
25.04.2024 21:18 Miliony Polaków muszą wymienić dowód osobisty. Trzeba pamiętać

Dowód osobisty jest kluczowym dokumentem, który potwierdza naszą tożsamość. Bardzo ważne jest, by wymienić swój dowód, jeśli straci ważność. Okazuje się, że w 2024 roku miliony Polaków czeka wyrobienie nowego dokumentu. Za niedopilnowanie tego obowiązku można zapłacić wysoką karę.

dowód osobisty
13.04.2024 19:29 Masz taki znak na dowodzie osobistym? Jesteś prawdziwym szczęściarzem

Jeśli masz dowód osobisty, który wydany został po 2019 roku, to jest duże prawdopodobieństwo, że widnieje na nim symbol, którego znaczenie jest dla wielu Polaków nieznane. Ma on tymczasem ważną funkcję, która sprawia, że przed posiadaczami dowodu otwierają się zupełnie nowe możliwości. 

ZUS
08.04.2024 16:47 Wielki wyciek danych z ZUS. Sprawa trafiła do prokuratury

Dane osobowe kilkuset płatników ZUS ”wyciekły” za pośrednictwem jednego z pracowników. Sprawa została już zgłoszona do prokuratury oraz Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO). Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mają powody do obaw?

prawo jazdy, dowód osobisty, portfel
04.03.2024 20:37 Te osoby muszą wymienić prawo jazdy. Kierowcy są oburzeni

Już wkrótce setki Polaków będą musiały wymienić prawo jazdy na nowe. Co ciekawe, to przede wszystkim osoby, które wcale się tego nie spodziewają. Kto musi uzyskać nowy dokument? Sprawdziliśmy, jak wymienić prawo jazdy.

dowód osobisty
02.03.2024 14:29 Masz w domu stary dowód osobisty? Lepiej go nie wyrzucaj

Co zrobić ze starym dowodem osobistym, znalezionym na dnie szuflady? Jedno jest pewne: nie powinniśmy go wyrzucać. Dokument ten, mimo że może wydać się całkowicie zbędny, może być bardzo przydatny przy ustalaniu prawa do emerytury. Dlaczego?

dowód
25.02.2024 21:10 Nawet 5 tys. złotych kary. Te osoby muszą wymienić dowód osobisty

Dane Ministerstwa Cyfryzacji prawie 3 miliony Polaków muszą w tym roku wymienić dowód osobisty. Bez niego możemy zapłacić nawet 5 tysięcy złotych kary. Elektroniczny dowód osobisty, czyli mDowód, też nie zawsze nam pomoże.

terminal karta
14.01.2024 16:56 Nie zrobisz jednej rzeczy, bank częściowo zablokuje dostęp do konta. Problem dotyczy prawie 3 mln Polaków

Ważna wiadomość dla prawie 3 mln Polaków, których dowody stracą ważność w tym roku. Jeśli na czas nie zaktualizują oni swoich danych w banku, dostęp do niektórych funkcji ich konta zostanie zablokowany. W konsekwencji, napotkają oni na uciążliwe ograniczenia np. w zlecaniu przelewów. Taką politykę stosują wszystkie tego typu instytucje, w tym te najpopularniejsze. Na liście są m.in. Bank PKO BP, ING Bank Śląski czy Alior Bank.

Bank PKO
14.01.2024 10:07 PKO BP wydało pilne ostrzeżenie. Bez tego konto zostanie zablokowane. To dotyczy wszystkich klientów

PKO BP przypomina o tym już od zeszłego roku, ale sprawa dotyczy wszystkich banków i 2,7 miliona Polaków. Ich konta zostaną zablokowane. Na reakcję mają tylko 30 dni.

Dowód osobisty
10.01.2024 13:39 Nie dopełnisz tego obowiązku i słono zapłacisz, nawet 5000 złotych kary. Trzeba się pośpieszyć

Mało kto wie, że wystarczy drobne uchybienie przy jednym z dokumentów, aby zostać ukaranym karą w wysokości nawet 5000 złotych. Można jednak tego uniknąć - i to w zasadzie tak samo łatwo, jak można otrzymać karę.

prawo jazdy
09.01.2024 20:33 Koniec z bezterminowym prawem jazdy. Jak i kiedy wymienić je na nowe?

Nawet ,,bezterminowe” prawo jazdy ma swój termin ważności — i to od jakiegoś czasu. Od kiedy i jak będzie można wymienić stary dokument na nowy? Oto, czego będziesz potrzebować.

Dowód osobisty w portfelu
01.01.2024 17:36 Polaków czeka masowa wymiana dokumentów. Przegapisz termin, zapłacisz ogromną karę

Ogromna część Polaków w 2024 roku będzie musiała wymienić swoje dowody osobiste. Niezwykle istotne w tym przypadku jest dopilnowanie terminu. Jeśli bowiem go przegapimy, możemy zapłacić niemałą karę finansową.

dowod-osobisty-dokument-portfel
15.11.2023 20:38 Przełom w zwalczaniu kradzieży tożsamości. Będzie można zastrzec swój numer PESEL. Znamy datę

W lipcu br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą ograniczania skutków kradzieży tożsamości, dzięki której już niebawem pojawi się możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL. Kluczowe informacje w tej sprawie przekazało właśnie Ministerstwo Cyfryzacji.

karty bankowe pieniadze
01.09.2023 14:21 Czegoś takiego jeszcze nie było. Od 1 września nowy obowiązek dla banków, skorzystają na nim klienci

Od piątku 1 września zaczyna obowiązywać ważna zmiana w rządowej aplikacji mObywatel. W rezultacie, udając się do banku w celu załatwienia jakiejś sprawy, nie będziemy musieli przejmować się tym, że swój dokument tożsamości zostawiliśmy w domu. Wszystko dlatego, że będziemy go mogli pokazać na ekranie smartfona. Jak to działa?

dowód osobisty-biznesinfo
14.07.2023 17:20 Prawdziwa rewolucja w dokumentach. Dowód osobisty możesz zostawić w domu

Od 14 lipca era tradycyjnych dokumentów ma zacząć chylić się ku końcowi – na takie opinie możemy natknąć się w internecie. Wszystko przez mObywatel 2.0 – nowa wersja rządowej aplikacji jest już dostępna w sklepach Google Play oraz App Store (choć od piątkowego poranka słychać było o błędach pojawiających się w aplikacji). W odświeżonej wersji znajdzie się m.in. mDowód, dzięki któremu nie będzie trzeba nosić ze sobą plastikowego dowodu. Dostępne będą też funkcje przydatne dla rodziców i świeżo upieczonych kierowców. Poniżej wyjaśniamy, czego mogą spodziewać się obywatele.

Dowód osobisty w portfelu
06.07.2023 08:45 Już wkrótce zmiany zasad dowodów osobistych. Będą ważne nowości

W połowie lipca w życie wejdą zmiany prawne dotyczące dowodów osobistych. Będzie sporo nowości za sprawą procesu cyfryzacji - plastikowe dowody oraz paszporty nie będą już jedyną formą dowodów tożsamości.

Portfel z dowodem osobistym
02.07.2023 14:10 Początek końca tradycyjnych dokumentów? Od 14 lipca rewolucyjne zmiany

Prezydent podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Nowe regulacje zrównują pod względem prawnym dokumenty w aplikacji z dokumentami w tradycyjnej formie.

dowód osobisty
24.06.2023 13:01 Elektroniczny dowód osobisty na równi z tradycyjnym. Wskazujemy datę i wyjątki

Dokumenty w aplikacji mObywatel będą traktowane na równi z tradycyjnymi wersjami dokumentów. Zmiany wchodzą w życie 14 lipca 2023 roku. Będzie jednak kilka sytuacji, w których konieczne będzie okazanie plastikowej wersji dowodu osobistego.

Dowód osobisty
27.05.2023 10:44 Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód

W piątek, 26 maja, Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do ustawy o aplikacji mObywatel, której celem jest zrównanie dokumentów elektronicznych dostępnych w aplikacji z dokumentami tradycyjnymi.

Dowód osobisty
17.03.2023 17:12 Dasz dowód, a potem ogołocą Twoje konto. Ekspert ma kluczową radę jak się ustrzec

Często zdarzają się sytuacje, kiedy żądany jest od nas skan, kserokopia lub zdjęcie dowodu osobistego. Takie działanie może doprowadzić do wykradnięcia danych osobowych i zaciągnięcia na nasze nazwisko pożyczki. Kopia dokumentu trafia na nośnik danych, a cyberprzestępcy, którzy uzyskają dostęp do takiego urządzenia, mogą wykorzystać nasze dane. Radczyni prawna Anna Zabielska z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy tłumaczy dokładnie, co robić w takich sytuacjach. 

Uważnie spójrz na swój dowód osobisty. Problem ponad 2 mln Polaków, 5 tys. zł kary, jeśli tego nie d
09.02.2023 20:49 W 2023 roku dwa miliony Polaków muszą wymienić dowody osobiste. Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę

W 2023 roku dwa miliony Polaków muszą udać się do urzędów i wymienić dowody osobiste. Dotyczy to osób urodzonych m.in. w 1995 roku — 10 lat temu ukończyli oni 18 lat i odebrali wówczas dokumenty tożsamości. Teraz minie graniczna data ich obowiązywania. Formalności lepiej dokonać na czas, gdyż jeśli podczas kontroli wylegitymujemy się nieważnym dowodem osobistym, możemy dostać karę finansową w wys. do 5 tys. zł. W skrajnych przypadkach grzywna to za mało.

dowód osobisty-biznesinfo (1)
21.01.2023 17:49 Tradycyjny dokument tożsamości zastąpi aplikacja mobilna. Nadchodzi rewolucyjna zmiana

Projekt ustawy o aplikacji mObywatel znajduje się obecnie na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zakłada on zrównanie dokumentów cyfrowych i tradycyjnych, w efekcie czego na terenie kraju będzie można posługiwać się tylko „elektronicznym portfelem”.

dowód osobisty-biznesinfo
03.01.2023 09:03 Kilka milionów Polaków musi w tym roku wymienić dowody osobiste. Kara za niedopełnienie obowiązku jest dotkliwa

W tym roku ważność traci ponad 2,1 mln dowodów osobistych. Dokumenty będą musieli wymienić obywatele urodzeni m.in. w 1995 roku — w 2013 roku ukończyli oni 18 lat i odebrali wówczas dokumenty tożsamości. Teraz minie graniczne 10 lat ich ważności. Lepiej nie zostawiać formalności na ostatnią chwilę, gdyż za brak ważnego dowodu osobistego grozi kara finansowa w wys. do 5 tys. zł. W skrajnych przypadkach grzywna okazuje się niewystarczająca.

pexels-zakupy-wozek
31.12.2022 09:19 W tym kraju paszport i dowód osobisty odbierzesz… w sklepie

Już w styczniu Estończycy będą mogli odebrać paszport i dowód osobisty zarówno w urzędzie, jak i w sklepie jednej z sieci handlowych. Dzięki temu nie będą ich ograniczały godziny pracy urzędów — informuje TVP Info.

paszport-biznesinfo
19.04.2022 18:35 Turcja od dzisiaj wpuści Polaków bez paszportów, wystarczy dowód osobisty. Ambasada już ogłosiła

W zeszłym roku Turcję odwiedziło ponad 0,5 mln turystów z Polski. Turcja, której dochody z turystyki stanowią znaczną część PKB, próbuje zachęcić do przybycia większą liczbę turystów z krajów Europy. Oprócz pandemii we znaki Turcji dała się także wojna w Ukrainie. Ambasada Turcji w Warszawie ogłosiła dzisiaj, że Turcja nie będzie już wymagała paszportów od turystów z Polski, którzy będą udawali się do tego kraju. Wiadomość nie była zapowiadana przez Ankarę, więc była zaskoczeniem również dla władz polskich. ÖNEMLİ DUYURU 📣 📣📣IMPORTANT ANNOUNCEMENT 📣📣📣As of 19 April 2022 Polish Nationals can travel to or transit from Türkiye with their ID Cards only. They no longer need to have their passports with them on touristic trips of maximum 90 days.🇹🇷🧿🇵🇱 pic.twitter.com/XWpy2KBryc— T.C. Varşova BE/TR Embassy Warsaw (@TCVarsovaBE) April 19, 2022 Z możliwości wjazdu na teren Turcji bez potrzeby legitymowania się paszportem mają już obywatele m.in. Niemiec i Francji, informuje PAP.

Ważne
08.11.2021 01:00 Ruszył nabór wniosków na dowody osobiste. Zdalnie nic nie załatwisz

Od poniedziałku (8.11) można składać wnioski o nowe dowody osobiste, zawierające dane biometryczne. Oprócz zdjęcia i wzoru podpisu nowe dokumenty będą zawierać dwa odciski palców. Niestety, aby wyrobić nowy dowód musimy udać się do urzędu osobiście.Już od dziś (8.11) można składać wnioski o nowy dowód osobisty. Dokument dla dzieci poniżej 12. roku życia, na którym nie ma ani odcisków palców, ani podpisu można było zamawiać online już od niedzieli.– Wprowadzenie nowych dowodów osobistych to wieloetapowy proces. Dzisiaj go sfinalizowaliśmy - wdrożyliśmy nową wersję Systemu Rejestrów Państwowych – poinformował podczas niedzielnej konferencji prasowej sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM minister Janusz Cieszyński.

EN 01393747 0004
07.11.2021 01:00 Od poniedziałku znaczne zmiany w dowodach osobistych. Szykuj odcisk palca

Od 8 listopada będzie można składać wnioski o nowy dowód osobisty. Zmiany dotyczą zarówno wyglądu nowych dokumentów, jak i procedury ich uzyskiwania. O dokument dla dzieci poniżej 12. roku życia - bez odcisków i podpisu - można wnioskować przez internet już od niedzieli (7.11).Nowe dowody osobiste mają zawierać odciski palców i podpis posiadacza. W niedzielę, 7 listopada mają zostać wdrożone rozwiązania techniczne umożliwiające wydawanie nowych dowodów osobistych.

  • 1
  • 2