Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 6 milionów Polaków korzysta z mObywatel. Alicja Sepioło o możliwościach aplikacji
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.05.2024 11:57

6 milionów Polaków korzysta z mObywatel. Alicja Sepioło o możliwościach aplikacji

Alicja Sepioło
Fot. YouTube/BiznesINFO

Aplikacja mObywatel zyskała ogromną popularność wśród Polaków i coraz więcej osób z niej korzysta. Alicja Sepioło, starsza badaczka UX mObywatel w rozmowie z redakcją serwisu BiznesINFO opowiedziała o ogromnych korzyściach i ułatwieniach wynikających z posiadania tej aplikacji.

Miliony Polaków korzystają już z aplikacji mObywatel

Alicja Sepioło, starsza badaczka UX mObywatel w rozmowie z portalem BiznesINFO podkreśliła, że jej zadaniem jest zapraszanie obywateli do współtworzenia aplikacji. Na tym właśnie polega jej wyjątkowość - użytkownicy mają okazję przetestować wszelkie nowe usługi i sprawdzić, czy korzystanie z mObywatel jest dla nich intuicyjne. Jak poinformowała Alicja Sepioło, aktualnie aplikacji używa 6 milionów Polaków.

Zobacz także: Spółka ORLEN wystąpiła na kongresie IMPACT i oznajmiła w co będzie teraz inwestować

"Efekt Marywilskiej". Coraz więcej małych przedsiębiorców chce się ubezpieczać

Korzyści płynące z posiadania aplikacji mObywatel

W dalszej części rozmowy, Alicja Sepioło opowiedziała o możliwościach, które daje nam mObywatel. Przede wszystkim użytkownicy mają szansę korzystać z nowego dokumentu tożsamości - mDowód. Co prawda, to nie to samo co dowód osobisty, ale jest on uznawany na terenie naszego kraju.

Badaczka podkreśla, że aktualnie potrzebujemy tylko naszego telefonu, by mieć wszystkie ważne dokumenty przy sobie. Możemy legitymować się nimi nie tylko w banku, ale nawet podczas kontroli policji. Oprócz tego, z poziomu aplikacji można również zastrzec PESEL, co jest kluczowe w kwestii bezpieczeństwa.

Nadchodzą nowości w mObywatelu

Jak podkreśla Alicja Sepioło, aplikacja mObywatel to nie tylko cyfrowy portfel dokumentów, ale także asystent obywateli. Coraz więcej spraw będziemy mogli załatwić za pośrednictwem naszego telefonu. Takie rozwiązanie pozwoli nieco odciążyć polskie urzędy. Aplikacja stale się rozwija i wkrótce będą w niej dostępne kolejne usługi.

W najbliższym czasie możemy się spodziewać wdrożenia możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego dla siebie czy dla dziecka czy podpisywania dokumentów przez mObywatel. Trwają również prace nad funkcją, dzięki której będzie można złożyć oświadczenie w przypadku kolizji dwóch pojazdów.