Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie tylko podwyżka emerytur. Od 1 marca zmiany dla wielu Polaków
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.03.2024 14:02

Nie tylko podwyżka emerytur. Od 1 marca zmiany dla wielu Polaków

Seniorzy
Pixabay/pasja1000

Seniorzy co roku z niecierpliwością czekają na waloryzację emerytur i rent, która odbywa się zawsze w marcu. W górę poszły nie tylko świadczenia emerytalno-rentowe, ale także rozmaite dodatki wypłacane. Okazuje się, że to nie jedyne zmiany, które czekają Polaków tym miesiącu.

Seniorzy długo czekali na ten dzień

Seniorzy mogą liczyć na coroczną waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Podwyżki odbywają się zawsze w marcu, a w tym roku emerytury, renty, ale także inne dodatki finansowe wzrosną o 12,12 procent. 

Od 1 marca minimalna emerytura, renta rodzinna, renta socjalna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrastają z 1588,44 złotych brutto do 1780,96 złotych brutto. Jeśli chodzi o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, to wynosi ona teraz 1335,72 zł.

Ceny prądu pójdą w górę już od lipca. Znamy kwoty

Waloryzacja obejmie nie tylko emerytury

Waloryzacja obejmuje także rozmaite dodatki, takie jak chociażby świadczenie honorowe, które wypłacane jest stulatkom. Zostało podniesione do 6246,13 złotych miesięcznie, ryczałt energetyczny to teraz niemal 300 złotych, dodatek dla sieroty zupełnej wynosi 620,36 złotych, dodatek za tajne nauczanie - 330,07 złotych, a dodatek pielęgnacyjny dla inwalidów wojennych - 495,11 złotych.

Zmiany dotyczą także limitów dorabiania do emerytury obowiązujących seniorów, którzy nie ukończyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Jeśli ich zarobki przekroczą 5278,30 zł, to ich świadczenie zostanie zmniejszone. W przypadku, gdy kwota ta będzie wyższa niż 9802,50 zł, to wypłata emerytury zostanie zawieszona.

Od 1 marca ważne zmiany, które dotkną wielu Polaków

To jednak nie są jedyne zmiany, które wchodzą w życie 1 marca 2024 roku. Od teraz będą funkcjonowały tzw. recepty roczne. Zostanie zautomatyzowany sposób wyliczania ilości leku, której potrzebuje pacjent. Do tej pory to farmaceuta był za to odpowiedzialny, a teraz apteki powinny być wyposażone w specjalne urządzenie, które zrobi to za nich. Jak na razie, system nie został przetestowany na tak dużą skalę, więc nie można jednoznacznie stwierdzić, jak będzie działał.

Zobacz także: Duże zmiany w ważnym świadczeniu. 1 kwietnia stawki pójdą w górę