Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ci seniorzy mogą nie dostać emerytury. ZUS obcina świadczenia
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 03.03.2024 15:08

Ci seniorzy mogą nie dostać emerytury. ZUS obcina świadczenia

emeryci, seniorzy
Pixabay/BM10777

Wreszcie nadszedł marzec, a wraz z nim nie tylko więcej słońca, ale także nowe limity dorabiania do emerytur. Niektórzy seniorzy mogą w tym miesiącu dostać niższe świadczenie z ZUS. Inni — zupełnie je stracić. Dlaczego?

W tej sytuacji świadczenie będzie niższe

To, o czym wszyscy seniorzy powinni pamiętać, to zdecydowanie limit dochodowy. ZUS może bowiem zmniejszyć wysokość emerytury, jeśli tylko przekroczymy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Powyżej 130% nie dostaniemy już ani złotówki. Świadczenie może również zostać wstrzymane, niezależnie od zarobków, jeśli wciąż będziemy pracować w tym samym miejscu, co przed przejściem na emeryturę.

Konkretne kwoty zmieniają się cztery razy w roku, co trzy miesiące. Ostatnia zmiana limitów miała miejsce zaledwie dwa dni temu, 1 marca. Nie wszyscy mieli jeszcze okazję zapoznać się z nowymi progami, a warto zrobić to jak najszybciej.
 

Karta Moja Biedronka ma ukrytą funkcję. Dzięki niej sporo zyskasz

Tyle możesz zarobić

Od 1 marca pierwszy limit wynosi 5 278,30 zł brutto. Stanowi on 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i po jego przekroczeniu ZUS zacznie zmniejszać wypłacaną emeryturę. Świadczenie zostanie całkowicie wstrzymane po przekroczeniu drugiego progu, który od początku tego miesiąca wynosi 9802,50 zł brutto.

Wraz z 1 marca zmieniły się jednak również kwoty maksymalnego zmniejszenia. Oznacza to, że zależnie od rodzaju otrzymywanego przez seniorów świadczenia, ZUS nie może zmniejszyć wypłaty o więcej niż:

  • 668,01 zł w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy;
  • 757,08 zł w przypadku rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba;
  • 890,63 zł w przypadku emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

1 marca to data ważna dla emerytów z jeszcze jednego powodu. Tego dnia miała bowiem miejsce waloryzacja, a my poznaliśmy nową wysokość 13. emerytury.
 

Te świadczenia mogą zostać wstrzymane

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wstrzymać wypłaty — lub zmniejszyć wysokość — nie tylko klasycznej emerytury. Ten sam los może spotkać osoby otrzymujące emeryturę pomostową, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę inwalidy wojskowego, rentę rodzinną po inwalidzie wojskowym lub rentę rodzinną.

Osoby, które nie przekroczyły limitu, mogą spodziewać się wypłat w zwiększonej wysokości, po waloryzacji. Należy jednak pamiętać, że ZUS ogłosił nowy harmonogram wypłat w tym miesiącu.

źródło: super biznes