Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 13. emerytura 2024. Ile w tym roku dostaną Polacy?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 03.03.2024 10:48

13. emerytura 2024. Ile w tym roku dostaną Polacy?

seniorzy, emeryci
Pixabay/kliempictures

Już niedługo do seniorów trafi długo wyczekiwana 13. emerytura. Kiedy dokładnie pieniądze trafią na konta emerytów i rencistów? Kto nie dostanie trzynastki? Sprawdziliśmy, komu przysługuje dodatkowe świadczenie. Znamy też terminy wypłat.

Ile wyniesie 13. emerytura?

Trzynasta emerytura, nazywana powszechnie ”trzynastką”, funkcjonuje już od 2019 roku. Tradycyjnie wynosi tyle, co minimalna emerytura, jednak wcale nie oznacza to, że do każdej osoby upoważnionej do otrzymania tego świadczenia trafi taka sama kwota. Dlaczego?

Mimo że wysokość trzynastki nie jest zależna od świadczenia podstawowego, trzeba od niej odliczyć 9% składki zdrowotnej, ale również podatek dochodowy. A ten wyniesie 12% PIT, a zatem jego wysokość, a co za tym idzie kwota trzynastej emerytury, będzie ustalana indywidualnie. Podatek dochodowy obejmie wszystkich tych emerytów, których miesięczne zarobki przekroczą 2500 zł brutto.

Kwotą podstawową w każdym przypadku będzie jednak 1780,96 zł — właśnie tyle wynosi obecnie minimalna emerytura, po marcowej waloryzacji. Ta wpłynęła jednak nie tylko na wysokość świadczenia emerytalnego, ale także na konkretne dodatki.


 

Specjalna ulga podatkowa. Trzeba spełnić warunki

Kiedy wypłata trzynastej emerytury?

Tradycyjnie trzynastka wypłacana jest wraz z emeryturą za kwiecień. Pieniądze z ZUS trafią więc do beneficjentów 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. Są jednak wyjątki. Przede wszystkim przelewy nie są realizowane w soboty, niedziele i święta, a 1 kwietnia w tym roku to Poniedziałek Wielkanocny. W związku z tym osoby spodziewające się wypłaty w tym dniu, pieniądze otrzymają już 29 marca, w piątek.

W nietypowej sytuacji są również osoby otrzymujące świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Do nich trzynastka dotrze dopiero wraz z majowymi świadczeniami. Natomiast Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA i Wojskowe Biuro Emerytalne wypłacą trzynastą emeryturę kolejno 5 i 10 kwietnia.

Dla większej precyzji, przestawiliśmy również przykładowe wyliczenia 13. emerytury.

Te osoby dostaną trzynastą emeryturę

Trzynastka przyznawana jest z urzędu wszystkim seniorom, jeśli tylko są oni uprawnieni do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, socjalnej lub rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego albo świadczenia przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy świadczenia przedemerytalnego. Aby otrzymać trzynastą emeryturę, nie trzeba składać wniosku.

Znów jednak trzeba pamiętać o wyjątkach. Trzynastki nie otrzymają seniorzy, kórych prawo do świadczeń będzie zawieszone na dzień 31 marca 2024.

źródło: super biznes