Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 4000 zł rekompensaty za drożyznę. Wiemy, kto może dostać pieniądze
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 03.03.2024 19:42

4000 zł rekompensaty za drożyznę. Wiemy, kto może dostać pieniądze

portfel pieniądze
Iberion

Rosnące koszty życia są zmorą nie tylko naszą, ale i innych europejskich krajów. Ich rządy walczą z drożyzną na różne sposoby, m.in. oferując swoim mieszkańcom sowite rekompensaty. Na taki krok zdecydował się właśnie rząd Wielkiej Brytanii, który proponuje niektórym wypłatę zasiłku w wysokości ponad 4000 zł. Skorzystać z niego mogą także obywatele Polski na Wyspach, ale tylko spełniający ściśle określone kryteria.

Polacy w Wielkiej Brytanii mogą dostać ponad 4 tys. zł rekompensaty

Europejskie rządy robią, co tylko w ich mocy, aby uporać się z wszechobecną drożyzną. Sytuacja na rynkach światowych od miesięcy nie jest najlepsza, a wszystko potęguje dodatkowo konflikt w Ukrainie i związane z nim sankcje na Rosję.

W efekcie mieszkańcy europejskich krajów zmuszeni są płacić więcej za żywność, a także energię elektryczną, gaz i paliwa. Wiele osób znajduje się więc na skraju biedy i potrzebuje pomocy państwa, w którym aktualnie żyje. A jak wiadomo, jednym z większych skupisk Polonii są Wyspy Brytyjskie.

Na szczęście, tamtejsze Ministerstwo Pracy i Emerytur już w minionym roku podjęło decyzję o wypłacie rekompensat dla osób, które zaliczane są do grona najbiedniejszych. To m.in. emeryci, ale nie tylko. Wśród beneficjentów także znaleźli się Polacy, którym zaoferowano dodatek w wysokości 900 funtów. To, w przeliczeniu na naszą walutę, ponad 4 tys. złotych.

ZUS wypłaci nawet 550 zł bez względu na wiek. Wystarczy wniosek, są pewne warunki

Brytyjski rząd wypłaca dodatek inflacyjny. Otrzyma go nie każdy

Jak można było dowiedzieć się z informacji zamieszczonych na oficjalnych stronach brytyjskiego resortu pracy i emerytur, na dodatek mogli i nadal mogą liczyć Polacy otrzymujący normalnie następujące wsparcie oraz zasiłki:

 • Kredyt uniwersalny,
 • Zasiłek dla osób poszukujących pracy oparty na dochodach,
 • Wsparcie dochodu,
 • Zasiłek z tytułu zatrudnienia i wsparcia uzależniony od dochodów,
 • Kredyt emerytalny,
 • Pracowniczy kredyt podatkowy,
 • Zasiłek na dziecko.

Płatności rozłożone są na trzy raty, które wynoszą kolejno: 301 funtów, 300 funtów i 299 funtów. Ich głównym celem, jak wspomniano, jest zniwelowanie skutków drożyzny.

Dodatek osłonowy 2024. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Mieszkańcy Polski także mają szansę na otrzymanie rządowego wsparcia w pokryciu kosztów życia. Dodatek osłonowy przysługuje pewnym osobom także w 2024 roku, ale pod warunkiem, że spełniają one odpowiednie kryterium dochodowe.

Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego można składać do 30 kwietnia br., a pieniądze mają trafić do uprawnionych nie później niż do końca czerwca br. Podstawą do wyliczenia świadczenia w 2024 r. są dodatki osłonowe z 2022 r. Wynoszą one odpowiednio:

 • 228,80 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
 • 343,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
 • 486,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
 • 657,80 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Dodatek przysługuje osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł, a także osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę.

Do obliczenia dochodu nie uwzględnia się trzynastej i czternastej emerytury. W sytuacji gdy dochód przekracza wskazane powyżej kryteria, dodatek będzie przyznany w mniejszej wysokości zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”, z dolnym limitem wypłaty dodatku w wysokości 20 zł.

Źródło: BiznesInfo, strefabiznesu.pl