Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dla kogo dodatek gazowy? Te osoby otrzymają zwrot VAT
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 03.03.2024 13:50

Dla kogo dodatek gazowy? Te osoby otrzymają zwrot VAT

gaz, palnik, kuchenka
Pixabay/PublicDomainPictures

Wysokie opłaty za gaz dają o sobie znać w wielu domach. Jest jednak sposób, by nieco zmniejszyć wydatki z tego tytułu. Spośród ponad 3 milionów gospodarstw domowych ogrzewanych gazem, wiele może starać się o dofinansowanie w postaci dodatku gazowego. Komu przysługuje zwrot VAT?

Dodatek gazowy 2024. Sposób na niższe rachunki?

Obecnie z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami o wysokich lub znów rosnących cenach energii, gazu i prądu. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka sposobu, by zapłacić mniej. Nie wszystkie plany kończą się jednak pomyślnie, jak pokazuje historia pana Mirosława, którą opisaliśmy w niedawnym artykule.

Sprawdzoną metodą na oszczędności może się okazać dodatek gazowy. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w ubiegłym roku zamiast zerowego podatku VAT. Kto może ubiegać się o zastrzyk gotówki?
 

Dzień Kobiet w Dino. Wystartowała wyjątkowa oferta

Te osoby mogą otrzymać dodatek gazowy

Dodatek gazowy zostanie z nami jeszcze do 30 czerwca 2024 roku. To dobra okazja, by wnioskować o zwrot podatku VAT. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na taką formę wsparcia. Podstawowym warunkiem jest kryterium dochodowe. Aby otrzymać zwrot podatku, dochód w gospodarstwie domowym nie powinien przekraczać 2100 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i 1500 zł na osobę w przypadku wieloosobowego.

Co ważne, przy wyliczaniu dochodu należy wziąć pod uwagę zarobki za rok 2022. Należy również pamiętać o wymaganym wpisie do CEEB.
 

Ile wynosi dodatek gazowy?

Często w przypadku dodatków, przy których pod uwagę brane jest kryterium dochodowe, wysokość świadczenia nie jest jednolita. Przykładem takiego bonusu jest dodatek osłonowy. Tak też sytuacja ma się w przypadku dodatku gazowego. Możemy jednak samodzielnie ustalić kwotę zwrotu, wyliczając 23% z opłaty za gaz.

Aby otrzymać dodatek, powinniśmy do 30 września 2024 roku złożyć wniosek na stronie www.gov.pl. Warto pamiętać, że zrobić może to jedynie osoba, które podpis widnieje na umowie z dostawcą gazu. Wzór wniosku znajdziemy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

źródło: interia wydarzenia
 

Tagi: gaz Ceny VAT