Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 5 tys. złotych kary. Te osoby muszą wymienić dowód osobisty
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 25.02.2024 21:10

Nawet 5 tys. złotych kary. Te osoby muszą wymienić dowód osobisty

dowód
Biznesinfo

Dane Ministerstwa Cyfryzacji prawie 3 miliony Polaków muszą w tym roku wymienić dowód osobisty. Bez niego możemy zapłacić nawet 5 tysięcy złotych kary. Elektroniczny dowód osobisty, czyli mDowód, też nie zawsze nam pomoże.

Zapomnisz wymienić dowód osobisty i zapłacisz 5 tysięcy kary

W 2024 roku 2,7 mln dowodów osobistych straci ważność. Każdy obywatel w Polsce ma obowiązek posiadanie tego dokumentu, dlatego tym, którzy przegapią jego datę ważności, grozić będzie kara nawet 5 tysięcy złotych. Żaden urząd nie przypomni nam o konieczności złożenia wniosku. W tej kwestii możemy liczyć na bank, nie jest to jednak szczególnie prawdopodobne. Dlatego o tym, że nasz dowód osobisty traci ważność, lepiej pamiętać samemu. W tym roku dotyczy to osób, które obecny dokument otrzymały 10 lat temu, a także tych, które w 2014 roku osiągnęły pełnoletność. Nowy dowód osobisty będzie nam również potrzebny w kilku wyjątkowych sytuacjach.
 

Wyższe świadczenia z ZUS. Kwota bazowa idzie ostro w górę

Jak złożyć wniosek o nowy dowód osobisty?

Aby otrzymać nowy dowód osobisty, powinniśmy złożyć wniosek. Możemy zrobić to w dowolnym urzędzie gminy, a ten będzie miał 30 dni na wydanie nowego dokumentu. Zależnie od miejsca zamieszkania okres ten może być jednak krótszy.

W urzędzie powinniśmy otrzymać potwierdzenie złożenia wniosku, a przy odbiorze nowego dowodu powinniśmy mieć przy sobie ten używany do tej pory. Niestety, po odbiór dokumentu będziemy musieli stawić się osobiście.

mDowód czasem nie pomoże

Wiele osób nie pamięta o tym, że mDowód i fizyczny dowód osobisty, to dwa różne dokumenty. Mimo że pełnią niemal tę samą funkcję, mają inną datę ważności, a także serię i numer. Dowód elektroniczny obowiązuje też tylko w Polsce i to nie w każdej sytuacji. Dowód osobisty będzie nam potrzebny np. z okazji wyborów. Podobna zasada tyczy się również prawa jazdy - które, przypominamy, nie jest już bezterminowe.

źródło: dziennik gazeta prawna