Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Duże zmiany dla właścicieli nieruchomości. Wkrótce nowe przepisy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.02.2024 14:29

Duże zmiany dla właścicieli nieruchomości. Wkrótce nowe przepisy

Dom
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Już niebawem właścicieli domów i mieszkań czekają rewolucyjne zmiany. Modyfikacje będą dotyczyły osób prywatnych i deweloperów, którzy będą chcieli sprzedać nieruchomość, a nowe przepisy wejdą w życie już wkrótce. Przedstawiamy szczegóły.

Ceny niektórych domów mocno poszły w górę

Okazuje się, że w styczniu bieżącego roku na rynku deweloperskim było niemal 40 proc. ofert domów, które były wyposażone w pompy ciepła, co oznacza znaczny wzrost. Jeśli chodzi o ceny nieruchomości ogrzewanych w ten sposób, o powierzchni od 100 do 150 metrów kwadratowych, to były one wyraźnie wyższe. Cena na rynku deweloperskim w styczniu sięgała 6,9 tys. złotych, a na rynku wtórnym - 7,6 tys. złotych. W górę poszły także ceny domów ogrzewanych piecami gazowymi.

Gigantyczne zmiany w PZU. Spółka wydała komunikat

Unia Europejska wprowadza coraz więcej zmian

Serwis portalsamorzadowy.pl zauważa, że Unia Europejska wprowadza coraz więcej zmian w kwestii realizacji celów polityki klimatycznej. Przepisy wskazują, że od 2028 roku nowe budynki mieszkalne muszą być zasilane takimi urządzeniami grzewczymi, które nie będą emitowały do atmosfery dwutlenku węgla. Portal podkreśla, że zmiany te będą przybierały na sile i najprawdopodobniej będą coraz bardziej rygorystyczne.

Zobacz także: Będą dodatkowe dni wolne od pracy? Padła zaskakująca propozycja

Już niebawem spore zmiany dla właścicieli domów i mieszkań

W kwietniu 2024 roku zostanie wprowadzona nowelizacja ustawy dotyczącej prawa budowlanego. Przyniesie ona niemałe zmiany dla właścicieli domów i mieszkań. Zarówno deweloperzy, jak i osoby prywatne nie będą mogły dokonywać transakcji sprzedaży nieruchomości, jeśli nie będą posiadały świadectwa energetycznego. Taki dokument już od kilku lat jest obowiązkowy w państwach zachodnich Unii Europejskiej.