Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Bezpłatny pobyt w sanatorium. Skorzysta kolejna grupa Polaków
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 06.03.2024 11:17

Bezpłatny pobyt w sanatorium. Skorzysta kolejna grupa Polaków

Seniorka, sanatorium
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Koszty związane z pobytem w sanatorium nie należą do najniższych. Całkiem sporo osób może liczyć na skorzystanie z bezpłatnej wizyty w uzdrowisku. Jakiś czas temu lista ta uległa zmianie i kolejna grupa będzie miała taki przywilej. Przedstawiamy szczegóły. 

Pobyt w sanatorium to niemały koszt

Wyjazd do sanatorium niestety wiąże się z niemałymi kosztami. Nawet jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia opłaca zabiegli lecznicze, to pacjent musi sam pokryć koszty związane z zakwaterowaniem czy też innymi udogodnieniami. Należy zapłacić z własnej kieszeni między innymi za transport do uzdrowiska, telewizor w pokoju, czajnik, wymianę ręczników czy też uiścić opłatę uzdrowiskową. Wszystko to sprawia, że coraz częściej seniorzy nie mogą pozwolić sobie na taki pobyt, bo koszty z nim związane są zbyt dużym obciążeniem dla ich budżetu domowego.

Wiadomo, co dalej z wakacjami kredytowymi. Rząd podjął decyzję

Kolejna grupa może skorzystać z bezpłatnego pobytu w sanatorium

Spora część Polaków może jednak skorzystać z bezpłatnego pobytu w sanatorium. Istotne zmiany w przepisach weszły w życie jeszcze w ubiegłym roku i wprowadziły możliwość skierowania na turnus osoby, która uprawniona jest do pobierania emerytury rolniczej z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Wówczas pobyt staje się bezpłatny.  

Zupełnie darmowy pobyt w sanatorium

KRUS informuje, że na taki bezpłatny turnus można zostać skierowanym nie częściej niż co 12 miesięcy. Jak się jednak okazuje, ponowny czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium może zostać skrócony, a sam pobyt wydłużony, jeśli tego wymaga stan zdrowa pacjenta. Warto również wspomnieć, że turnus dla rolnika jest bezpłatny, a koszty przejazdu zostaną takiej osobie zwrócone w wysokości ceny najtańszego biletu dostępnego środka transportu zbiorowego. Co ciekawe, z bezpłatnego pobytu na turnusie mogą skorzystać także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Wówczas są one organizowane w 7-dniowym trybie stacjonarnym.