Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od 1 maja nowa lista leków refundowanych. Setki preparatów w niższych cenach, ale to tylko jedna strona medalu
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 30.04.2023 14:40

Od 1 maja nowa lista leków refundowanych. Setki preparatów w niższych cenach, ale to tylko jedna strona medalu

apteka-leki
Biznesinfo

Od poniedziałku 1 maja zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia umieściło na niej 111 nowych produktów lub wskazań. Pacjentów czekają niższe dopłaty do 316 preparatów, ale jednocześnie pojawią się podwyżki dopłat do 432 produktów – informuje portal abczdrowie.pl.

Zmiany już od 1 maja

20 kwietnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie refundacyjne, które zacznie obowiązywać od poniedziałku 1 maja. Dla 316 pozycji ujętych w obwieszczeniu spadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 196,80 zł), ale jednocześnie dla 432 pozycji ta dopłata wzrośnie – od 0,01 zł do 452,70 zł. 

W wyniku nowego obwieszczenia do grona bezpłatnych preparatów trafią m.in. leki przeznaczone dla pacjentów chorych psychicznie, upośledzonych umysłowo, mających zaburzenia psychotyczne czy padaczkę. Refundacja obejmie też środki z substancją czynną tafasytamab. Są to innowacyjne preparaty wykorzystywane w leczeniu pacjentów z rozpoznaniem chłoniaka b-komórkowego, którzy nie zostali zakwalifikowani do przeszczepienia autologicznych krwiotwórczych komórek macierzystych.

Wniosek o wyższy limit zużycia prądu. Jeśli chcesz płacić mniej, musisz go złożyć do 30 czerwca

Największa podwyżka i największa obniżka

Portal abczdrowie.pl wskazuje, że największą podwyżkę odczują chorujący na alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczny nieżyt nosa. Środek stosowany przy tych schorzeniach, zawierający wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego, kosztował przed zmianami ok. 33 zł. Teraz pacjenci będą musieli dopłacić do niego 486,30 zł – jest to podwyżka o 452,70 zł.

Dobra wiadomość czeka pacjentów zmagających się z obrzękiem naczynioruchowym – lek stosowany w tym przypadku potanieje o 196 zł.  Spore obniżki pojawią się również w zakresie cen detalicznych wybranych leków stosowanych w terapii akromegalii i guzów neuroendokrynnych żołądkowo-jelitowo-trzustkowych.

Zmiany w programach lekowych

Modyfikacji uległy programy leczenia pacjentów zmagających się m.in. z rakiem nerki, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C oraz pierwotną małopłytkowością immunologiczną.

Materiały w sprawie Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2023 r. w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 maja 2023 r. można znaleźć pod tym adresem: https://tiny.pl/wb6ld.