Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wniosek o wyższy limit zużycia prądu. Jeśli chcesz płacić mniej, musisz go złożyć do 30 czerwca
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.04.2023 12:48

Wniosek o wyższy limit zużycia prądu. Jeśli chcesz płacić mniej, musisz go złożyć do 30 czerwca

prąd-energia-kable
Biznesinfo

Zgodnie z ustawą o zamrożeniu cen prądu w 2023 roku gospodarstwom domowym z automatu przysługuje limit zużycia w wys. do 2 tys. kWh rocznie. Dla niektórych grup został on jednak podniesiony i aby z tej opcji skorzystać, trzeba do 30 czerwca dostarczyć swojemu dostawcy energii stosowne oświadczenie. Tyczy się to gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Limity zużycia energii – co musisz o tym wiedzieć?

W tym roku limit zużycia prądu przez gospodarstwa domowe wynosi 2 tys. kWh rocznie – aby zostać nim objętym, nie trzeba składać żadnego wniosku. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku poniższych grup – aby skorzystać z wyższych limitów, muszą złożyć u swoich dostawców energii stosowne oświadczenia oraz dokumenty. Chodzi o:

  • gospodarstwa domowe zamieszkiwane przez osoby z niepełnosprawnościami – limit podwyższono do 2,6 tys. kWh rocznie,
  • posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników – limit wynosi do 3 tys. kWh rocznie.

Jak podaje serwis Rachuneo.pl, osoby, które zmieszczą się w powyższych progach, mogą liczyć na zamrożenie cen energii i stawkę z 2022 roku. Natomiast ci, którzy przekroczą limity, zgodnie z Tarczą Solidarnościową nie zapłacą za kWh więcej niż 0,693 zł netto (+ odpowiednią dla 2023 roku stawkę podatku VAT i akcyzy). Z kolei portal muratorplus.pl przypomina, że odbiorca, który między 1 października 2022 roku a 31 grudnia 2023 roku zmniejszy zużycie energii o minimum 10 proc. w porównaniu z okresem 1 października 2021 roku – 31 grudnia 2022 roku, w kolejnym roku otrzyma od swojego sprzedawcy upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 – grudzień 2023.

Zrzut ekranu 2023-04-21 o 12.06.52.png

Już nie musisz się martwić, że zapomniałeś paszportu. Ministerstwo przygotowało spore ułatwienie dla podróżujących

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Aby skorzystać z zamrożenia cen prądu na podwyższonych limitach 2,6 MWh i 3 MWh rocznie, należy złożyć oświadczenie w tej sprawie (pamiętaj, że składasz je pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń) u swojego dostawcy energii oraz dołączyć stosowne dokumenty wymagane w zależności od sytuacji wnioskodawcy. W przypadku rolników jest to kopia decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok, w przypadku rodzin wielodzietnych – skan Karty Dużej Rodziny. Jeśli chodzi o gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnością, to na stronie Taurona i E.ON Polska S.A. czytamy, że orzeczenie o niepełnosprawności nie jest wymagane.

Kiedy i gdzie należy złożyć dokumenty?

Wnioski trzeba złożyć najpóźniej do 30 czerwca u swojego dostawcy prądu. Można je składać osobiście, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub poprzez ePUAP, używając wówczas profilu zaufanego. Złożenie oświadczenia po wskazanym terminie nie uprawnia już do skorzystania z wyższych limitów.