Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jest decyzja w kluczowej dla Polaków sprawie. W 2024 wróci popularny dodatek finansowy
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.12.2023 09:57

Jest decyzja w kluczowej dla Polaków sprawie. W 2024 wróci popularny dodatek finansowy

pieniadze-dokument-okulary-rachunki
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Senatorowie przyjęli już projekt ustawy zamrażającej ceny energii oraz wprowadzającej ceny maksymalne w pierwszym półroczu 2024 roku. Teraz trafi ona do prezydenta. Pozwoli ona wielu gospodarstwom domowym na ominięcie wysokich podwyżek rachunków za gaz, prąd czy ciepło. Niektórzy eksperci prognozowali, że bez przedłużenia tego rozwiązania energia podrożałaby nawet o 70 proc. W przyjętej przez senatorów ustawie znalazły się też informacje dot. wysokości specjalnych dodatków osłonowych dla rodzin – informuje “Fakt”. Szczegóły przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Najpierw decyzja Sejmu, teraz Senatu. Co dalej z cenami energii?

W czwartek za przyjęciem ustawy o ochronie odbiorców energii opowiedzieli się posłowie, a w piątek – senatorowie. Projekt w tej sprawie złożyli przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050-TD. Zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto ma obowiązywać do obecnego poziomu limitu zużycia, ale pomniejszonego o 50 proc. Wszystko dlatego, że rozwiązanie zostanie zastosowane wyłącznie w pierwszej połowie 2024 roku.

W rezultacie limit zużycia dla gospodarstw domowych wyniesie 1500 kWh, dla osób z niepełnosprawnością 1800 kWh, a dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 2000 kWh. Odbiorcy, którzy przekroczą te limity, zapłacą cenę maksymalną w wys. 693 zł za MWh. Obejmie ona też małych i średnich przedsiębiorców, rolników, samorządy oraz spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe takie jak hale czy baseny. Od tego, aby nasze rachunki za prąd nie wzrosły w pierwszej połowie 2024 roku, dzieli nas już tylko decyzja Andrzeja Dudy.

Ważny komunikat PKO BP. Dotyczy nie tylko klientów banku Niekorzystna uchwała dla przedsiębiorców. Chodzi o podstawy wymiaru składek

Ceny gazu i ciepła. Będziemy płacić tyle, co teraz

W projekcie ustawy zachowano dotychczasowe rozwiązania z zakresu ograniczenia cen gazu i ciepła. Dotyczą one gospodarstw domowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, podmiotów użyteczności publicznej oraz podmiotów zobowiązanych do dostaw na potrzeby mieszkaniowe i użyteczności. Do 30 czerwca wymienieni będą płacić za ciepło systemowe i gaz po niezmienionych cenach. Maksymalna stawka za gaz pozostanie na poziomie 200,17 zł/MWh. Koszty rozwiązań dot. energii szacuje się na 17 mld zł, gazu – na 10 mld zł, a ciepła – na 4 mld zł.

Wróci dodatek osłonowy. Kto go otrzyma?

Zgodnie z ustawą wrócić ma dodatek osłonowy, czyli forma wsparcia finansowego dla osób z niewielkimi dochodami, którą można przeznaczyć na dowolny cel, np. na spłatę rachunków. Kryterium dochodowe nie ulegnie zmianie, ale inna będzie wysokość wsparcia. Dodatek osłonowy zostanie zwaloryzowany, ale będzie wypłacany w kwocie pomniejszonej o 50 proc. Oto maksymalne stawki:

  • 224,80 zł w przypadku 1-osobowego gospodarstwa domowego, przy miesięcznym progu dochodowym w wys. 2100 zł,
  • 343,20 zł dla gospodarstwa zamieszkiwanego przez 2-3 osoby, przy miesięcznym dochodzie w wys. 1500 zł na osobę,
  • 486,20 zł dla 4, 5-osobowego gospodarstwa, przy miesięcznym progu dochodowym w wys. 1500 zł na osobę,
  • 657,80 zł dla gospodarstwa liczącego 6 osób i miesięcznym dochodzie w wys. 1500 zł na osobę.