Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Co z cenami energii w nowym roku? Jest decyzja Senatu
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.12.2023 22:35

Co z cenami energii w nowym roku? Jest decyzja Senatu

portfel, pieniądze
Iberion

Senat zdecydował w sprawie ustawy, która ma na celu chronić odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła. Projekt przygotowali posłowie Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050-Trzeciej Drogi. Okazuje się, że do przepisów nie wprowadzono żadnych poprawek.

Podwyżki taryf spółek energetycznych

Sprzedawcy energii w październiku złożyli do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski w sprawie taryf na energię w nowym roku. Ostatnio Marek Sowa zapowiedział, że te spółki planują podwyżki cen.

- Zgłoszone do URE przez spółki, głównie spółki Skarbu Państwa, taryfy energii elektrycznej mają wzrosnąć od 1 stycznia 2024 roku o 76 procent, gazu o 48 procent - informował w Sejmie poseł Koalicji Obywatelskiej. 

Te sklepy znikną z galerii handlowych w Polsce. Właśnie ogłoszono likwidację

Senat zdecydował w sprawie cen energii w 2024 r. 

Podczas piątkowego głosowania Senat zdecydował, że ustawa zakładająca ochronę odbiorców energii trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Do projektu nie zostały wprowadzone żadne poprawki. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 58 senatorów, nikt nie był przeciwny, a 25 osób postanowiło wstrzymać się od głosu. 

Ustawa dotycząca cen energii w 2024 roku

Autorami tej ustawy są posłowie Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej. Jej założeniem jest przedłużenie do 30 czerwca 2024 roku maksymalnych cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszonego o 50 proc. Natomiast poniżej limitu, stawka maksymalna ma wynosić 693 zł za MWh. 

Taką samą cenę mają płacić samorządy, podmioty użyteczności publicznej, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także rolnicy. Maksymalne ceny prądu będą obejmowały także spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe.

Tagi: Ceny