Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Pracujący rodzice mają czas tylko do 31 grudnia. Później dodatkowe dwa dni wolnego przepadną
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.12.2023 08:39

Pracujący rodzice mają czas tylko do 31 grudnia. Później dodatkowe dwa dni wolnego przepadną

kalendarz-urlopy-wolne
Biznesinfo

Uprawnienia do wykorzystania niektórych dodatkowych dni wolnych od pracy przepadają wraz z końcem roku kalendarzowego. Pracodawcy, którzy nie wywiążą się z obowiązku ich udzielenia, mogą zostać ukarani grzywną w wys. nawet 30 tys. zł.

Dodatkowe dwa dni wolnego. Ważna informacja dla pracujących rodziców

Art. 188 Kodeksu pracy wskazuje, że pracującym rodzicom przysługuje dodatkowe, płatne wolne z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem mającym poniżej 14 lat. Można je wybrać w wymiarze 16 godzin lub dwóch dni w ciągu roku kalendarzowego. Jeśli więc do 31 grudnia pracownik nie wykorzysta tej możliwości, to w tym roku po prostu ona przepadnie. Wcześniej trzeba oczywiście dostarczyć pracodawcy odpowiedni wniosek – papierowy bądź elektroniczny.

Niekorzystna uchwała dla przedsiębiorców. Chodzi o podstawy wymiaru składek Ważne wyliczenia dla emerytów i rencistów. Zmiany czekają ich od 1 marca

Czy pracodawca musi udzielić wolnego?

Szef nie powinien odrzucać prośby pracownika, jeśli nie ma ku temu ważnych i obiektywnych powodów. Specjalistyczny portal infor.pl przypomina, że odmówienie udzielenia pracownikowi zwolnienia w okresie, w którym mu przysługuje, stanowi naruszenie przepisów o uprawnieniach pracowników wychowujących dzieci. Jest to traktowane jako wykroczenie zagrożone grzywną w wys. od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Czy na każde dziecko można otrzymać dwa dni wolnego?

Nie. Nawet jeśli pracownik wychowuje troje dzieci w wieku poniżej 14 lat, to i tak przysługują mu tylko dwa dodatkowe dni wolnego z tytułu opieki nad potomstwem. Należy również pamiętać, że mąż/żona/partner/partnerka nie otrzymuje osobnej “puli” wolnego do wykorzystania. Oznacza to, że rodzice muszą zdecydować, czy dzielą się wolnym po połowie, czy w pełni wykorzystuje je jedna osoba.

W przypadku, gdy ktoś nie pracuje na pełen etat, czas opieki nad dzieckiem ustala się proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy należy zaokrąglić w górę do pełnej godziny.