Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne wieści dla wielu rodziców. Jest decyzja, chodzi o ulgę na dziecko
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 07.12.2023 21:11

Ważne wieści dla wielu rodziców. Jest decyzja, chodzi o ulgę na dziecko

pieniadze-gotowka-rodzice
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Do tej pory było tak, że rodzice mogli rozliczać się podatkowo wspólnie z dziećmi, jednak w większości z przywileju tego korzystali ci, którzy na co dzień sami się nimi zajmowali. Teraz jednak fiskus zaczął odmawiać korzyści podatkowych rozwodnikom dzielącym się wychowaniem wspólnego potomstwa. O ważnym wyroku w tej sprawie informuje “Rzeczpospolita”.

Ulga dla samotnie wychowujących dziecko. Jak to działa?

Na początek teoria dotycząca wskazanej wyżej ulgi podatkowej. Otóż ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci zakłada rozliczenie podatku PIT na preferencyjnych zasadach, dzięki czemu zobowiązanie podatkowe danej osoby zostaje obniżone. Z tego rozwiązania mają prawo korzystać osoby opodatkowane według skali. Ulga przysługuje im na dzieci małoletnie, pełnoletnie z niepełnosprawnością oraz studentów w wieku do 25 lat.

Preferencja polega na obliczeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Dzięki takiemu sposobowi obliczenia podatku kwota wolna od podatku (czyli 30 000 zł) będzie realizowana dwukrotnie (2 × 30 000 zł = 60 000 zł) – czytamy na rządowej stronie podatki.gov.pl.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk odchodzi ze stanowiska. Jaką dostanie emeryturę? Zbliża się ważna data w ZUS. Po 1 stycznia już nie złożysz tych dokumentów, zmieniły się terminy

Historia pewnego rozwodnika. Oto co stwierdzili urzędnicy

Pewien rozwodnik, ojciec ośmiolatka, zwrócił się z prośbą o interpretację podatkową dotyczącą jego prawa do korzystania z rozliczenia PIT jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Chłopiec mieszka z tatą, to właśnie on w większości zajmuje się dzieckiem, a jego była żona ma kontakt z synem tylko w dni ustalone przez sąd. 

Ojciec nie pobiera 500 plus, nie ma partnerki, zajmuje się chłopcem bez niczyjej pomocy. Fiskus uznał jednak, że nie spełnia on warunków uprawniających do przyznania ulgi. W opinii urzędników przysługuje ona bowiem tylko wtedy, gdy udział drugiego rodzica w wychowaniu dziecka jest całkowicie wykluczony. Mężczyzna zaskarżył tę interpretację. Jaki był efekt?

Sąd miał na ten temat inne zdanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim orzekł, że skarżący ma prawo do zastosowania preferencji w PIT. 

W ocenie sądu status samotnego rodzica należy do tego, który wykonuje wszystkie obowiązki związane z zadbaniem o prawidłowy rozwój dziecka i to, że drugi rodzic doraźnie zajmuje się potomstwem, nie wpływa na utratę tegoż statusu. Wyrok ten nie jest prawomocny.