Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Coraz więcej Polaków ma długi. Kwoty są zaskakujące. Ile wynosi największy dług w Polsce?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 07.12.2023 11:44

Coraz więcej Polaków ma długi. Kwoty są zaskakujące. Ile wynosi największy dług w Polsce?

pieniądze, portfel
Iberion

Z najnowszego raportu InfoDług wynika, że coraz więcej Polaków ma niezapłacone zobowiązania finansowe. W ciągu roku te kwoty sporo wzrosły, a niechlubnym rekordzistą pod tym względem jest pewien mieszkaniec Lubelszczyzny. 

Coraz więcej Polaków ma długi

Pojawił się najnowszy raport InfoDług, z którego wynika, że najwięcej zadłużonych Polaków w przeliczeniu na tysiąc osób dorosłych, mieszka w województwie lubuskim (113), zachodniopomorskim (111) i dolnośląskim (110), a najmniej w podkarpackim (47). Najbardziej wzrosły zaległości finansowe mieszkańców Podlasia, Lubelszczyzny, Warmii i Mazur oraz woj. świętokrzyskiego i Opolszczyzny.

Rossmann zaszalał przed świętami. Klienci ustawią się w długich kolejkach

Rosnące długi Polaków

Okazuje się, że suma nieopłaconych zobowiązań Polaków wzrosła przez rok o 8,4 proc. i aktualnie liczba zadłużonych osiągnęła aż 2,7 mln. Długi, które uwzględniono w raporcie to między innymi: niepłacone alimenty, raty pożyczek, kary za jazdę bez biletu, grzywny, rachunki telekomunikacyjne czy zobowiązania wobec firm windykacyjnych.

- W rezultacie średnie przeterminowane zobowiązanie jednej osoby z tytułu nieuregulowanego czynszu, alimentów, rat pożyczek, kredytów, opłat sądowych, kar za jazdę bez biletu i bieżących rachunków m.in. za telefon, zbliżyło się do 31 tys. zł - podano w raporcie.

67-latek z Lubelszczyzny niechlubnym rekordzistą

Jeśli chodzi o przyczyny zadłużeń Polaków, to wskazano inflację oraz szybko rosnące koszty życia. Rekordowym dłużnikiem okazał się 67-letni mężczyzna z Lubelszczyzny. Okazuje się, że niespłacone przez niego zobowiązania finansowe wynoszą niemal 87 milionów. Drugie miejsce w tym rankingu zajął 50-latek z Pomorza, którego dług to niecałe 76 mln złotych, a na trzecim miejscu znalazła się 41-latka z Mazowsza, która zadłużona jest na ponad 65 mln złotych.