Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Zbliża się ważna data w ZUS. Po 1 stycznia już nie złożysz tych dokumentów, zmieniły się terminy
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 30.11.2023 08:40

Zbliża się ważna data w ZUS. Po 1 stycznia już nie złożysz tych dokumentów, zmieniły się terminy

zus-list-koperta-dokumenty
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Od ubiegłego roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazać urzędnikom dokumenty rozliczeniowe (deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne). Okazuje się, że z końcem roku coraz więcej osób, firm oraz instytucji zwraca się do ZUS-u z prośbą o pomoc. Dlaczego 1 stycznia jest takim ważnym terminem i czy jego przekroczenie jest zagrożone sankcjami?

ZUS przypomina: nadchodzi nieprzekraczalna data

Błędy w dokumentach ubezpieczeniowych – zgłoszeniowych i rozliczeniowych – zdarzają się dość często. Wykrywają je zarówno sami płatnicy, jak i kontrolerzy ZUS. Czas na złożenie korekt dokumentów rozliczeniowych za lata 1999-2021 mija 1 stycznia. Takiej korekty można dokonać w programie Płatnik lub e-Płatnik dostępnych na platformie PUE ZUS. Ci, którzy rozliczają składki do pięciu osób, mogą dostarczyć korektę w formie papierowej. Przypomnijmy, że konsekwencją poprawek są często zmiany w zakresie podatków, zasiłków i wynagrodzeń. Stąd też urzędnicy apelują, by jak najszybciej przejrzeć dokumenty z okresu 1999-2001. Skala zapytań spływających do ZUS-u dowodzi, że temat ten jest dla Polaków bardzo istotny.

Niektóre osoby pytały o pomoc przy weryfikacji dokumentów, inne potrzebują pomocy w pozyskaniu danych za okresy wcześniejsze niż te, które mają w swojej bazie danych. Im bliżej końca terminu na złożenie tych korekt, tym większe zainteresowanie ze strony płatników – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

Skarbówka będzie oddawała pieniądze. Do zwrotu nawet 2663,04 zł Dodatkowa emerytura może przekroczyć 6 tys. zł. Nie trzeba przepracować ani jednego dnia

Czy dla pracodawców, którzy nie zdążą, są przewidziane sankcje?

Nie ma przewidzianych sankcji dla płatnika z tego tytułu. Jeżeli pracodawca nie zdąży sporządzić korekt może poinformować ZUS o nieprawidłowościach, które mają wpływ na prawo do emerytury lub renty albo ich wysokości – wyjaśnia nam Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka dodaje, że na powyższej podstawie ZUS przeprowadzi postępowanie wyjaśniające i jeżeli w jego wyniku wyda decyzję bądź będzie wyrok sądu, to urzędnicy sami skorygują zapisy na koncie ubezpieczonego lub dokumenty na koncie płatnika (pod warunkiem, że nie upłynął 5-letni okres wskazany w art. 48d ustawy systemowej). Natomiast na poprawienie błędów w dokumentach za okres od stycznia 2022 roku jest 5 lat, licząc od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

Płatnicy mogą skorzystać ze wsparcia ZUS

Płatnicy składek mogą skorzystać z pomocy urzędników przy weryfikacji dokumentów, zarówno w formie telefonicznej – w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22 560-16-00, jak i umawiając się na e-wizytę w ZUS lub zgłaszając do placówki stacjonarnej Zakładu. Co więcej, płatnicy dostarczający dokumenty przez program Płatnik lub e-Płatnik mogą wnioskować o udostępnienie plików KEDU z danymi za  wcześniejsze okresy niż te, które znajdują się w ich bazie danych.

Rybnicki oddział ZUS-u poszedł o krok dalej i organizuje dla płatników składek dyżur telefoniczny, właśnie na temat korekt rozliczeniowych. Odbędzie się on we wtorek 5 grudnia w godz. od 10.00 do 12.00 pod nr tel. 727 690 825.